Program

Kapitalizm, moja miłość

Capitalism: A Love Story
Michael Moore, USA 2009, 127’

Michael Moore z typową dla siebie przenikliwością, pasją i odwagą patrzy w oczy nieszczęściu, które dotknęło jego rodaków. Pyta, jak wysoką cenę Ameryka płaci za swoją miłość do kapitalizmu, za afekt, który kiedyś – stanowiąc budulec słynnego „amerykańskiego snu” – wydawał się tak niewinny. Dziś ów sen staje się koszmarem.

Najbardziej osobisty film Moora, jego opus magnum, jest niczym reakcja bezwarunkowa. Dedykowany zwykłym ludziom, których życie legło w gruzach, został poświęcony globalnemu kryzysowi, druzgocącemu wpływowi wielkich korporacji na życie obywateli na całym świecie. Moore nie waha się użyć mocnych słów: kapitalizm to zło, a zła nie można regulować, musimy je wyeliminować i zastąpić systemem, który jest dobry dla wszystkich, na tym polega demokracja – mówi autor. Zło według Moore’a reprezentują korporacje, fundusze powiernicze, które uprawiają hazard za pieniądze inwestorów. Reżyser pokazuje niebezpieczeństwo tkwiące w bliskiej relacji świata finansów i polityki. Zachęty, by zwykli Amerykanie kupowali domy na kredyt, manipulacje wielkich korporacji – to wszystko doprowadziło do kryzysu, a w jego wyniku do bezrobocia.

Swoje filmy Moore nazywa zaangażowanym dziennikarstwem. Nie chcę żyć w takim kraju, ale go nie opuszczę – deklaruje. Krytycy zarzucają mu używanie populistycznych chwytów, które prowadzą nie tyle do obywatelskiej rewolucji, ile do zwiększenia oglądalności jego filmów. Dzięki temu sam Moore staje się jednym z bohaterów „amerykańskiej historii miłosnej”.

Agnieszka Szeffel

nagrody

Venice IFF 2009 – Złote Lwiątko, Open Prize, Phoenix Film Critics Society Awards 2009 – najlepszy dokument

Michael Moore

Dokumentalista, producent, autor książek. Urodził się w 1954 roku we Flint, w stanie Michigan. Moore jest jednym z najostrzejszych krytyków amerykańskich bolączek – globalizacji, wielkich korporacji, przemocy związanej z bronią, wojny w Iraku, polityki prezydenta George’a W. Busha i amerykańskiego systemu opieki zdrowotnej. Posiada etykietkę twórcy kontrowersyjnego. Jego dokumentom, w których daje wyraz radykalnym poglądom, zarzuca się manipulacje służące potwierdzeniu założonej tezy. Po rzuceniu studiów na University of Michigan-Flint założył tygodnik „The Michigan Voice”. W Kalifornii wygrał proces z byłym pracodawcą, a za odszkodowanie wyprodukował swój pierwszy film. W Nowym Jorku współtworzył programy telewizyjne. Za obraz Zabawy z bronią dostał Oscara, za Farenheita 9.11 – Złotą Palmę w Cannes.

Wybrana filmografia

1989 Roger i ja / Roger and Me (dok. / doc.)

1995 Canadian Bacon (dok. / doc.)

1997 The Big One (dok. / doc.)

2002 Zabawy z bronią / Bowling for Columbine (dok. / doc.)

2004 Fahrenheit 9.11 / Fahrenheit 9/11 (dok. / doc.)

2007 Sicko (dok. / doc.)

2009 Kapitalizm, moja miłość / Capitalizm: A Love Story (dok. / doc.)

Artykuły o filmie
Strona oficjalna

Powiązany wątek na Forum NH

czytaj

Twórcy

reżyseria Michael Moore
scenariusz Michael Moore
zdjęcia Daniel Marracino, Jayme Roy, materiały archiwalne / archival footage
montaż Jessica Brunetto, Alex Meillier, Conor O’Neill, Pablo Proenza, Todd Woody Richman, John W. Walter
muzyka Jeff Gibbs
obsada Michael Moore, Thora Birch, William Black, Baron Hill, Marcy Kaptur, Wallace Shawn, Elizabeth Warren
producent Bob Weinstein, Harvey Weinstein, Kathleen Glynn, Michael Moore, Judy Aley, Carl Deal, Tia Lessin, Johnny Hardesty
produkcja Overture Films, Paramount Vantage, The Weinstein Company, Dog Eat Dog Films, Front Street Productions
polski dystrybutor SPI International Polska
język angielska, rosyjska, hiszpańska
barwa kolor i cz.-b.
pozostańmy w kontakcie
przyjaciele festiwalu