Free Solo
2/10/18

Siła dokumentu! W programie m.in. zdobywca Nagrody Publiczności z Toronto

"Narodziny gwiazdy" z Lady Gagą na otwarcie American Film Festival Premiera filmu i kolacja z Chefem Flynnem

Amerykańskie kino dokumentalne jest na fali - o czym świadczą zarówno nagrody na festiwalach, jak i znakomite wyniki box office'u. Podczas tegorocznej edycji American Film Festival zaprezentujemy najciekawszy wybór współczesnych dokumentów z USA: portrety niezwykłych ludzi, którzy tworzą ten zaskakujący kraj. W programie Special Docs i American Docs znajdą się m.in. Free Solo - nagrodzona w Toronto opowieść o żywej legendzie wspinaczki bez asekuracji - Aleksie Hannoldzie, Chef Flynn - portret zawrotnej kariery młodziutkiej gwiazdy świata kulinariów, Niepowstrzymana Bethany Hamilton - historia słynnej surferki, której kariery nie przerwał atak rekina, czy Opowieści o Billu Murrayu - spotkanie z najbardziej sympatycznym i wyluzowanym spośród hollywoodzkich gwiazdorów. Jeszcze do najbliższej niedzieli, 7 października, trwa sprzedaż karnetów na festiwal.

Kup karnet

Poznajcie człowieka, który za nic ma prawo grawitacji. Alex Hannold to światowej sławy wspinacz free-solowy (wspinający się bez asekuracji i zabezpieczeń), raz po raz bijący kolejne rekordy wysokości i wytrzymałości. Free Solo, dokument nagrodzony przez publiczność na festiwalu w Toronto, to złożony portret zarówno samej postaci Hannolda, jak i nieoczywistej, często zaskakującej filozofii wspinaczki. Film autorstwa Jimmy'ego China i Elizabeth Chai Vasarhelyi daleki jest od uproszczeń i sensacyjnego tonu, oferując w zamian pełnokrwiste postaci, fenomenalne zdjęcia gór i niecodzienną opowieść o sile pasji. Free Solo może pochwalić się także najlepszą średnią wpływów z biletów ze wszystkich tegorocznych filmów w zestawieniu amerykańskiego box office'u, choć na ekranach znalazł się dopiero 28 września.

Niepowstrzymana Bethany Hamilton (Bethany Hamilton: Unstoppable) to kolejna postać - obok Aleksa Hannolda - która gotowa jest dokonać rzeczy niewiarygodnych w oczach zwykłych śmiertelników. W wieku 13 lat, w efekcie ataku rekina Hamilton straciła ramię. Pomimo tej tragedii, nie zmalał jej hart ducha: dziś jest jedną z najsłynniejszych surferek na świecie. Podobnie jak w przypadku Free Solo, w filmie autorstwa Aarona Liebera nie znajdziemy taniej sensacji - Niepowstrzymana Bethany Hamilton to wnikliwy, wielobarwny portret silnej kobiety.

Potęga pasji zaprowadziła na szczyt również młodziutkiego Flynna McGarry'ego - tytułowego bohatera filmu Chef Flynn - najmłodszy kucharz świata (Chef Flynn). W dokumencie Camerona Yatesa obserwujemy eksplozję kariery amerykańskiego nastolatka, który szturmem zdobył ekstremalnie wymagający świat nowojorskich restauracji. Wspierała go w tym bohaterka drugiego planu, czyli matka, której postać kieruje opowieść o spełnionym amerykańskim śnie w stronę psychologicznego thrillera. Tym samym Chef Flynn to w równym stopniu rzecz o samorodnym talencie, jak i o rodzicielstwie czy skomplikowanych rodzinnych relacjach. Całość doskonale przyprawiają wątki poruszające tematy: edukacji (jak rozwijałyby się dzieci, gdyby pozwolić im robić to, co naprawdę je interesuje?), konkurencji w restauratorskiej profesji (błyskawiczny sukces młodego kucharza jest nie w smak wielu szefom), czy roli mediów, które z równą łatwością kreują co niszczą gwiazdy.

Bohater kolejnego dokumentu nie jest ani profesjonalnym wspinaczem, ani też surferem, a jego talenty kulinarne nie są znane szerokiemu odbiorcy. Choć jest wielką gwiazdą Hollywoodu, na co dzień pozostaje jedną z najbardziej sympatycznych, wyluzowanych i jednocześnie szalonych osób, jakie kiedykolwiek stąpały po amerykańskiej ziemi. Mowa o Billu Murrayu - bohaterze takich przebojów jak Pogromcy duchówDzień świstaka czy Między słowami. W filmie Opowieści o Billu Murrayu: człowiek-legenda uczy życia (The Bill Murray Stories: Life Lessons Learned From A Mythical Man) nie śledzimy jednak jego aktorskiej kariery, ale poznajemy go jako żywą "legendę miejską" - człowieka, który - ot tak - potrafi przyjść niezapowiedziany na losowo wybrany wieczór kawalerski, dołączyć się do parkowej rozgrywki w piłkę z absolutnymi nieznajomymi czy na jedną noc zostać barmanem w wybranej knajpie (gdzie każdemu stawia shoty tequili - niezależnie od złożonego zamówienia). Film Tommy'ego Avallone'a to także portret niezwykle wrażliwego i inteligentnego człowieka, który z powodzeniem mógłby uczyć nas "jak dobrze żyć".


pozostańmy w kontakcie
przyjaciele festiwalu