Biosphere, reż. Mel Eslyn
21/09/23

„Biosphere” z Markiem Duplassem w programie 14. American Film Festival

Twórz z nami wszystkie stany kina! Dołącz do zespołu wolontariatu Man down! Kino vs. toksyczna męskość na 14. American Film Festival

Mark Duplass powinien dostać paszport honorowej gwiazdy American Film Festival. Niekwestionowany król amerykańskiego kina niezależnego (który jednocześnie potrafi zręcznie flirtować z Hollywood) pojawiał się w festiwalowych filmach zarówno jako aktor (m.in. Siostra twojej siostry, Na własne ryzyko, Lekcje języka), jak i reżyser (Jeff wraca do domu). Jego obecność na ekranie momentalnie wywołuje uśmiech na twarzy, poprawia krążenie, przywraca wiarę w lepsze jutro – niezależnie od gatunku filmowego, w którym się pojawia. Z wielką przyjemnością ogłaszamy więc, że w ramach 14. American Film Festival (7-12 listopada) zaprezentujemy najnowszą produkcję z jego udziałem – Biosphere w reżyserii Mel Eslyn. W filmie Duplassowi partneruje równie znakomity Sterling K. Brown.

Trwa sprzedaż karnetów oraz akredytacji dziennikarskich i branżowych na festiwal.

Kup karnet

Zamów akredytację dziennikarską

Zamów akredytację branżową

Jaki piękny (i szalony) koniec świata albo Seksmisja po amerykańsku

Wygląda na to, że Mark Duplass doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że lubimy na niego patrzeć i wiele więcej nam do szczęścia nie potrzeba. Tak było choćby w przeboju 12. American Film Festival – Lekcjach języka, w których Mark prawie w ogóle nie znika z ekranu. Mel Eslyn – wieloletnia współpracowniczka braci Duplass, producentka większości ich filmów, teraz w roli reżyserki wykorzystuje ten potencjał bardzo sprawnie: umieszcza Marka w zamkniętej przestrzeni, w towarzystwie jeszcze jednego tylko aktora – świetnego Sterlinga K. Browna (Waves, American Fiction nagrodzone niedawno na festiwalu w Toronto). Całość rozgrywa się w niecodziennej sytuacji, pozwalającej na komediowe i wyabstrahowane rozważania.

Niedaleka, dystopijna przyszłość, w której prawie cała ludzkość wyginęła. W kapsule z ekosystemem pozwalającym przetrwać po katastrofie ekologicznej znajdują się prezydent (Duplass) i jego doradca (Brown), sprawcy tej katastrofy. Dziś, gdy po śmierci ostatniej rybki płci żeńskiej, hodowanej w ich akwarium, pozostałe osobniki w procesie przystosowawczym rozwijają możliwość prokreacji, dwaj panowie także zaczynają kreatywnie podchodzić do swoich płciowych (i nie tylko) przyzwyczajeń. Seksmisja?

Scenariusz jest świetnym uzasadnieniem dla częstej obecności Marka w kadrze, ale też zabawnych dialogów oraz koncepcji, które będą wywoływać i salwy śmiechu, i porządne zdziwienie na naszych twarzach.

* * *

Kolejne nowości programowe będziemy ujawniać w nadchodzących tygodniach, a pełny program opublikujemy 24 października. Dzień później rozpocznie się sprzedaż pojedynczych biletów na festiwalowe seanse.


pozostańmy w kontakcie
przyjaciele festiwalu