Festiwal

Idea festiwalu AFF

USA to jedna z największych kinematografii świata. Z powodów rynkowych na ekrany kin dociera przede wszystkim kino komercyjne, a nie sztuka filmowa. Misją American Film Festival, od początku jego istnienia, jest pokazywanie innego oblicza kina amerykańskiego niż to, jakie oglądamy na co dzień w kinach sieciowych.

AFF jest wydarzeniem wyjątkowym w skali światowej i drugim tego rodzaju w Europie. American Film Festival jest jedynym festiwalem w Polsce - i w Europe środkowej i wschodniej - prezentującym wyłącznie kino amerykańskie w całej jego różnorodności: od artystycznego undergroundu do ambitnych produkcji Hollywoodzkich (włączając artystyczne przykłady filmów gwiazdorskich, a odrzucając masowe, seryjne produkcje o suberbohaterach).

Festiwal przełamuje stereotyp kina amerykańskiego jako lekkiej rozrywki.

Współczesne kino amerykańskie wyznacza nowe ścieżki rozwoju sztuki filmowej, szuka nowego języka filmowego, jest często odważne, ryzykowne i niekonwencjonalne i takie kino znajdziecie Państwo na AFF.

AFF prezentuje najciekawsze dzieła amerykańskie z Cannes, Wenecji, Berlina, Rotterdamu, Toronto i najważniejszych festiwali w USA: Sundance, SXSW, Tribeca.

Klasyka kina amerykańskiego to podwaliny światowej sztuki filmowej - dlatego ważnym elementem programu AFF są retrospektywy. AFF odkrywa na nowo twórców zapomnianych, którzy ukształtowali język filmu, odegrali ważną rolę w historii filmu. Festiwal przypomina też na dużym ekranie 'evergreeny' i klasykę kina, w tym przypominając typowe dla USA gatunki (western, musical), prezentując dzieła w najlepszej dostępnej formie - tam gdzie to możliwe - w odrestaurowanych, cyfrowych kopiach, zapewniając publiczności najwyższej jakości doznania stricte kinowe.

Ważnym elementem festiwalu jest obecnośćtwórców i innych osób związanych z prezentowanymi filmami. Goście biorą udział w spotkaniach z widownią, w debatach i w lekcjach mistrzowskich.Festiwal odwiedza co roku kilkudziesięciu reżyserów ze Stanów Zjednoczonych - od debiutantów po niekwestionowanych mistrzów.

Gośćmi American Film Festival - i laureatami Indie Star Award- nagrody honorowej dla niezależnego uznanego twórcy, byli między innymi: Todd Solondz, Jerry Schatzberg, Whit Stillman, David Gordon Green, słynna producentka Christine Vachon. W 2016 roku podczas obchodów Europejskiej Stolicy Kultury odwiedzili Wrocław - Agnes Varda, Percy Adlon i Frederick Muller, a w 2017 - aktorzy Rosanna Arquette i John Carroll Lynch.

Filmy współczesne AFF prezentuje głównie poprzez konkursy publiczności: Spectrum i American Docs. Reżyser zwycięskiego filmu otrzymuje statuetkę oraz nagrodę pieniężną:

  • 10 tysięcy dolarów za film fabularny w konkursie Spectrum,
  • 5 tysięcy dolarów za film dokumentalny w konkursie American Docs ufundowane przez BNY Mellon.

W 2017 roku nagrody otrzymali John Carroll Lynch za film Szczęściarz (Lucky) oraz Jairus McLeary za Pracę (The Work).

W ramach American Film Festival od 7 lat odbywa się także szczególne wydarzenie branżowe: Polsko-Amerykańskie Forum Producentów US in Progress. Partnerem US in Progress jest festiwal Champs-Elysees w Paryżu. US in Progress ma za zadanie budowanie więzi profesjonalnych między filmowcami ze Stanów Zjednoczonych i Europy i stworzenie warunków do koprodukcji.

pozostańmy w kontakcie
przyjaciele festiwalu