Program 2018
Indeks Kalendarz

Dwie bramy snu

Two Gates of Sleep
Alistair Banks Griffin, USA 2010, 78’

Jack i Louis mieszkają wraz z matką na odludziu, w starej chacie wśród dzikich łąk i lasów Missisipi. Kiedy kobieta umiera, bracia ruszają w podróż, by pochować ją w miejscu, które sama wybrała. Ich droga, wiodąca przez puszczę i rzekę, z chwili na chwilę staje się coraz trudniejsza. W końcu wędrówka zamienia się w walkę z naturą.

Bohaterowie filmu żyją w odcięciu od cywilizacji. Stapiają się z miejscem, w którym żyją, są z nim cieleśnie, w zwierzęcy sposób złączeni. Jest w nich ta sama surowość. W całym filmie można usłyszeć zaledwie kilka zdań dialogu – kontakt obu braci ze światem ma charakter znacznie bardziej pierwotny i atawistyczny. Droga Jacka i Louisa z trumną matki, odbywana w milczącym i zimnym uporze, zyskuje wymiar metafizyczny. Piękna, hipnotyzująca, ale i pełna grozy natura staje się zaś kolejną postacią dramatu.

W Odysei Homer pisze o dwóch bramach zwiewnych snów – jednej z rogu, a drugiej z kości słoniowej. Gdy się przejdzie przez pierwszą, sny przekazują prawdę, gdy przez drugą – czcze słowa. Brady Corbet, jeden z aktorów, tak odnosi to nawiązanie do protagonistów filmu: Jeden akceptuje śmierć, pozwalając jej przejść przez siebie, drugi zaś jest tak rozdarty, że nie umie sobie z nią poradzić i iść dalej. Film Griffina zdaje się nawiązywać także do tradycji kina europejskiego. Można tu dostrzec ton przypominający dzieła Tarkowskiego czy Sokurowa, odnaleźć podobny wymiar metafizyki. Dwie bramy snu to dzieło nieoczywiste, otwarte na interpretacje, niezwykle złożone w swej pozornej prostocie.

Karolina Kosińska

Alistair Banks Griffin

Reżyser i scenarzysta urodzony w 1978 roku w Wielkiej Brytanii, z której przeniósł się do Nowego Orleanu. Studiował malarstwo i historię sztuki oraz film w Rhode Island School of Design. Obraz Dwie bramy snu, jego pełnometrażowy debiut, pokazany został na festiwalu w Cannes w sekcji The Directors’ Fortnight.

Filmografia

2002 Dear Julia (kr. m. / short)

2008 Gauge (kr. m. / short)

2010 Dwie bramy snu / Two Gates of Sleep

Powiązany wątek na Forum NH

czytaj

Twórcy

reżyseria Alistair Banks Griffin
scenariusz Alistair Banks Griffin
zdjęcia Jody Lee Lipes
montaż Alistair Banks Griffin, Brady Corbet
muzyka Saunder Jurriaans, Daniel Bensi
obsada Brady Corbet, David Call, Karen Young, Ross Francis, Ritchie Montgomery, Lindsay Soileau
producent Andrew Renzi, Josh Mond
produkcja BorderLine Films
właściciel praw Recreation Media
język angielska
barwa kolor
pozostańmy w kontakcie
przyjaciele festiwalu