Program 2018
Indeks Kalendarz

Zanim się spostrzeżesz

Before You Know It
PJ Raval, USA 2012, 110’

Bohaterowie Zanim się spostrzeżesz to amerykańscy seniorzy, którzy nie mają nic wspólnego ze stereotypowym obrazkiem pana na emeryturze. Cała trójka ma za sobą homoseksualny „coming out”. Wszyscy w mniejszym bądź większym stopniu wspierają amerykański ruch LGBTQ. Relacja każdego z osobna to historyczne świadectwo.

W filmie PJ Ravala najważniejsze wydają się być: wspólnota i strach przed samotnością, o którym wspomina każdy z bohaterów. W relacjach Roberta, Ty’a i Dennisa pojawiają się odniesienia do wydarzeń głównego nurtu (Stonewall, AIDS czy narodzin kultury queer), ale jednocześnie panowie relacjonują historie swoich lokalnych, amerykańskich homospołeczności. Wbrew powszechnemu entuzjazmowi wskazują na brak akceptacji młodego pokolenia. Nazywają siebie „niewidzialnymi”, nie rozumieją, dlaczego na starość nie wypada już być „drag”.

 

PJ Raval

Amerykański filmowiec i operator. W 2006 roku pojawił się w zestawieniu 25 nowych twarzy kina niezależnego według magazynu Filmmaker, w 2010 roku wyróżniony przez magazyn Outw zestawieniu Out 100. Dotychczas wyreżyserował m.in. kilkanaście filmów krótkometrażowych i pełnometrażowe dokumenty: Trinidad (2008, wspólnie z Jay’em Hodgesem) i Zanim się spostrzeżesz (2013).

Był autorem zdjęć do dokumentu Trouble the Water (reż. Carl Dean, Tia Lessin) nominowanego w 2008 roku do Oscara. Laureat ASC Charles B. Lang Jr. Heritage Award i Haskell Wexler Award za najlepsze zdjęcia. 

 

Wybrana filmografia

2000 100% Cotton (kr. m. / short)

2004 Lead Role: Father (kr. m. / short)

2011 Tears from My Pussy (kr. m. / short)

2012 African Mayonnaise (kr. m. / short)

2012 Workin' on Grandma (kr. m. / short)

2013 Big Shot (kr. m. / short)

2013 Zanim się spostrzeżesz / Before You Know It (dok. / doc.)

 

Artykuły o filmie
Strona oficjalna

Twórcy

reżyseria PJ Raval
zdjęcia Mike Simpson
montaż Kyle Henry
muzyka Jimmy LaValle
obsada Robert, Ty, Dennis
producent Sara Giustini
właściciel praw Untitled Films
język angielski
barwa kolor
pozostańmy w kontakcie
przyjaciele festiwalu