W Kinie Nowe Horyzonty (oraz online) oglądamy, a w klubie Proza czytamy Amerykę. Wspólnie z Wrocławskim Domem Literatury, wydawnictwami Czarne, Znak oraz Agora zapraszamy na kolejną odsłonę spotkań wokół książek, które świetnie rezonują z programem filmowym AFF-u: pokazują mniej znane, ale szalenie ciekawe i ważne zjawiska związane z amerykańską kulturą, polityką, historią czy społeczeństwem. Wstęp na wszystkie spotkania jest wolny, w miarę dostępności miejsc.
Patronat nad wydarzeniem objęły „Książki. Magazyn do czytania”.
Klub Proza / Wrocławski Dom Literatury, Przejście Garncarskie 2
Miasteczko Panna Maria. Ślązacy na Dzikim Zachodzie, Ewa Winnicka (Wydawnictwo Czarne)
spotkanie z autorką poprowadzi Waldek Mazur
W poniedziałek 3 grudnia 1854 roku do portu w Galveston w Zatoce Meksykańskiej w stanie Teksas przypłynęły dwa statki pasażerskie. Wiozły czterystu osiemdziesięcioro dwoje pasażerów, w tym grupę chłopów ze wsi Płużnica Wielka na Śląsku. Przybyli na zaproszenie księdza Leopolda Moczygemby, który obiecał im, że znajdą tu raj na ziemi. Po zejściu z pokładu wyruszyli na podbój Dzikiego Zachodu, włączając się w tok amerykańskiej historii. Założyli osady Panna Maria, Cestohowa i Kosciusko, bywali kowbojami, bandytami, ranczerami, żołnierzami i milionerami. Powoli z Polaków w Teksasie zmienili się w Teksańczyków z Polski lub Teksańczyków ze Śląska, bo kwestia, co jest prawdziwą ojczyzną ich przodków, pozostaje dla wielu nierozstrzygnięta.
Ewa Winnicka – reporterka, autorka książek „Londyńczycy”, „Angole”, „Nowy Jork zbuntowany”, „Milionerka”, „Był sobie chłopczyk”, „Greenpoint” oraz „Miasteczko Panna Maria”. Współautorka książek „Głosy” i „Władcy strachu” (napisanych wspólnie z Dionisiosem Sturisem), a także „1968” (z Cezarym Łazarewiczem). Trzykrotna laureatka nagrody Grand Press, laureatka Nagrody Gryfia, nagrody dla najlepszej książki roku przyznawanej w ramach Festiwalu Reportażu w Lublinie oraz nagrody MediaTory. Otrzymała również nominacje do Nagrody Nike, Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” i Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.
Uwierz w plan. Skąd wziął się QAnon i jak namieszał w Ameryce, Will Sommer (Wydawnictwo Czarne)
spotkanie z Piotrem Tarczyńskim poprowadzi Andrzej Rossa
Sensacyjny wpis anonimowego „Q” na forum 4chan o rzekomym aresztowaniu Hilary Clinton rozpoczął zupełnie nowy rozdział w dziejach amerykańskich teorii spiskowych: ruch QAnon. Według niego światem rządzi klika z kręgów Partii Demokratycznej, Hollywood i światowej finansjery, której przeciwstawić może się jedynie Donald Trump, zwerbowany przez armię Stanów Zjednoczonych. Wkrótce nastanie gwałtowny dzień przewrotu, zwany Burzą, w którym prezydent oczyści świat z wrogów, zwróci społeczeństwu godność i dobrobyt, a demoniczne elity zostaną ukarane... QAnon zdołał tak bardzo poruszyć swoich zwolenników, że z internetowych forów wylegli na ulice, czego kulminacją był szturm na Kapitol w dniu zaprzysiężenia Joe Bidena. Jak to możliwe, że jeden internetowy wpis potrafił wstrząsnąć amerykańskim społeczeństwem i światową polityką?
Will Sommer (ur. 1988) – amerykański dziennikarz na stałe współpracujący z „The Washington Post”. Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Georgetown. Wcześniej publikował w „The Daily Beast”, „The Hill”, „The Goergetown Voice” oraz „Washington City Paper”. Autor książki reporterskiej Uwierz w Plan. W swojej pracy skupia się na analizie prawicowych mediów, zagadnieniach radykalizacji politycznej i prawicowych teoriach spiskowych w Stanach Zjednoczonych. Wystąpił jako ekspert do spraw ruchu QAnon w filmach dokumentalnych wyprodukowanych przez HBO „Q. Nadchodzi burza” oraz „Postprawda. Dezinformacja i koszt fake newsów”. Mieszka w Waszyngtonie.
Piotr Michał Tarczyński (ur. 1983) – pisarz, tłumacz z języka angielskiego, amerykanista, politolog, współtwórca Podkastu amerykańskiego, z którym mamy przyjemność organizować sekcję Polityka na ekranie. Od 2015, wspólnie z Jackiem Dehnelem, tworzy cykl powieści kryminalnych osadzonych w realiach Krakowa z przełomu XIX i XX wieku. Powieści są publikowane pod wspólnym pseudonimem „Maryla Szymiczkowa”.
Na bulwarach czyhają potwory. Filmowa historia Ameryki, Maciej Jarkowiec (Wydawnictwo Agora)
spotkanie z autorem poprowadzi Karolina Pasternak
Którędy przebiega granica rzeczywistości i fikcji? Czy w Ameryce można ją dostrzec, wyznaczyć? Kto tu kogo okłamuje? Czy to Hollywood wciska Ameryce kit? A może Ameryka jest zmyśleniem, które Hollywood ekranizuje? „Żeby żyć, opowiadamy sobie historie” – napisała Joan Didion. W Ameryce, bardziej niż gdzie indziej, historie opowiada się na ekranie. Żeby żyć, Ameryka karmi się swoim kinem. You are what you eat.
Maciej Jarkowiec (ur. 1977) – reporter, eseista. Był korespondentem z USA, pracował w „Przekroju”, „Gazecie Wyborczej”, kierował działem zagranicznym „Wprost”, publikował w „Polityce”, „El País”, „Süddeutsche Zeitung”. Autor wywiadów ze Slavojem Žižkiem, Noamem Chomskim, Barackiem Obamą. Jego druga książka „Rewolwer obok Biblii. W co wierzy Ameryka” znalazła się w finale konkursu Grand Press na Książkę Reporterską Roku.
Stany Podzielone Ameryki, Łukasz Pawłowski (Wydawnictwo Znak)
spotkanie z autorem poprowadzi Andrzej Rossa
Amerykanie od dawna nie byli tak podzieleni. Zwolennicy izolacjonizmu zyskują coraz większy posłuch i wpływy. Wiele wskazuje na to, że mieszkańcy Stanów Zjednoczonych postrzegają się coraz rzadziej w kategoriach jednego narodu, a coraz częściej w kategoriach przynależności partyjnej. Podzieleni na Demokratów i Republikanów, głęboko przywiązani do swoich politycznych tożsamości, mocno okopują się na swoich pozycjach. Nie sposób nie zadać sobie pytania: co te wszystkie zmiany oznaczają dla nas?
Łukasz Pawłowski (ur. 1985) – socjolog, publicysta, autor książki „Druga fala prywatyzacji. Niezamierzone skutki rządów PiS”. Współtwórca Podkastu amerykańskiego.
The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę, Michał Choiński (Wydawnictwo Znak)
spotkanie z autorem poprowadzi Sebastian Smoliński
Dokładnie sto lat temu przy kawiarnianym stoliku w Hotelu Algonquin na Manhattanie grupa inteligentnych i wygadanych przyjaciół wpadła na pomysł założenia gazety. Miała wyrażać wielkomiejskiego ducha Nowego Jorku, być wyrafinowana i dowcipna. „The New Yorker” szybko stał się czymś znacznie więcej. Zmienił dziennikarstwo i Amerykę. Po publikacji reportażu Hiroszima, pokazującego ogrom zniszczeń wywołanych zrzuceniem bomby, Albert Einstein poprosił redakcję o 1000 egzemplarzy tego numeru. Drukowany w odcinkach „Eichmann w Jerozolimie” Hanny Arendt stał się najgłośniejszym dziełem filozoficznym XX w. Reportaż śledczy o przestępstwach seksualnych Harveya Weinsteina stał u początku ruchu #MeToo. Okładki magazynu na życzenie Baracka Obamy zdobiły ściany Białego Domu, a komiksy i żarty Charlesa Addamsa dały początek słynnej Rodzinie Addamsów.
Michał Choiński (ur. 1983) – amerykanista, stypendysta Fulbrighta na Uniwersytecie Yale, profesor na Uniwersytecie Jagiellońskiego. Przeprowadził wywiady z ponad 50 redaktorami „New Yorkera”, zgromadził setki nagrań, a w archiwum magazynu i w The New York Public Library dokonał unikalnych odkryć. Jedyny Polak, któremu redakcja „New Yorkera” tak mocno uchyliła drzwi swojego świata. Specjalizuje się także w literaturze amerykańskiego Południa.