Program 2018
Indeks Kalendarz

Legendarne amerykańskie pidżama party

The Myth of the American Sleepover
David Robert Mitchell, USA 2009, 97’

Jest ich czworo. Maggie, rezolutna blondynka, rezygnuje z babskiego wieczoru i postanawia spędzić noc ze starszymi chłopcami. Jej miejsce podczas prywatki połączonej ze wspólnym noclegiem zajmuje Claudia, nowa dziewczyna w mieście. Rob całą noc poszukuje piękności, którą spotkał w cukierni. Z kolei Scott, porzucony przez swoją sympatię, trafia na dwie bliźniaczki, z którymi spędzi noc. Chociaż akcja filmu osadzona jest w Detroit, mogłaby dziać się gdziekolwiek i w dowolnym czasie. Pozbawiony bezpośrednich odniesień do realiów społecznych, jest raczej impresją o młodzieńczych latach, które choć mają być przedsmakiem prawdziwego życia, dla wielu okazują się najlepszym momentem w biografii.

Reżyser wykorzystuje ikoniczny w amerykańskim kinie motyw pidżama party, aby opowiedzieć o dojrzewaniu i odkrywaniu siebie. Programowo nie ma tutaj żadnych fajerwerków, jakie oferują nam teen slashery, wielkich uniesień typowych dla dramatów czy przesady młodzieżowych komedii. Mitchell prowadzi swoją historię w sposób subtelny: w gąszczu wątków raz po raz powraca do czwórki głównych bohaterów, pamiętając przy tym, że doświadczenie nastoletniości ma charakter wspólnotowy. Indywidualizacja to pierwszy krok ku dorosłości, a proces ten oddaje dwutorowa narracja spleciona ze scen zbiorowych oraz intymnych portretów młodych ludzi. Symbolicznym dopełnieniem kreślonej historii jest wszechobecna woda. Kontakt z nią oznaczać będzie koniec młodości i początek dorosłego życia.

Samuel Nowak

nagrody

SXSW FF 2010 – nagroda specjalna jury, Deauville American FF 2010 – nagroda jury

David Robert Mitchell

Urodzony w 1972 roku w Detroit, amerykański reżyser i scenarzysta. Amatorskie filmy kręcił już w liceum. Po studiach w Michigan ukończył specjalizację filmową na Uniwersytecie Stanowym Florydy. Wtedy też zaczął pracować nad swoim pełnometrażowym debiutem – obrazem Legendarne amerykańskie pidżama party. Uniwersytet ukończył w 2002 roku i przeprowadził się do Los Angeles. Obecnie pracuje nad kolejnym projektem, który chciałby zrealizować wspólnie ze swoją obecną producentką, Adele Romanski. Magazyn internetowy IONCINEMA.com umieścił Mitchella na liście 25 najciekawszych reżyserów młodej fali kina amerykańskiego.

Filmografia

2002 Virgin (kr. m. / short)

2009 Legendarne amerykańskie pidżama party / The Myth of the American Sleepover

Powiązany wątek na Forum NH

czytaj

Twórcy

reżyseria David Robert Mitchell
scenariusz David Rober Mitchell
zdjęcia James Laxton
montaż Julio C. Perez IV
muzyka Kyle Newsmaster, William Ryan Fritch
obsada Claire Sloma, Marlon Morton, Amanda Bauer, Brett Jacobsen, Nikita Ramsey, Jade Ramsey, Annette DeNoyer, Wyatt McCallum, Mary Wardell, Doug Diedrich, Dane Jones, Shayla Curran
producent Adele Romanski
produkcja Roman Spring Pictures
właściciel praw Visit Films
język angielska
barwa kolor
pozostańmy w kontakcie
przyjaciele festiwalu