Program 2018
Indeks Kalendarz

Szczęśliwe życie

Lucky Life
Lee Isaac Chung, USA 2010, 97’

Mark, Karen, Alex i Jason co roku spędzają kilka dni w domku nad oceanem. Tym razem czas ten będzie szczególny – Jason umiera na raka, więc to spotkanie jest formą pożegnania. A jednak przyjaciele starają się celebrować życie, czerpać spokojną radość z tego, że są razem. Choć te ostatnie wspólne wakacje pełne są ciepła, rozmów, wspomnień, spacerów po plaży i kąpieli w oceanie, naznacza je świadomość nadchodzącej śmierci. Ten sam smutek powróci, kiedy jakiś czas potem Mark i Karen będą usilnie starać się o dziecko.

Film Chunga mówi o pamięci i o bólu, jaki towarzyszy utracie. Nie epatuje jednak cierpieniem – bohaterowie przeżywają swoje dramaty w ciszy. Ten brak demonstracyjności ujawnia się także w formie filmu. Wysmakowane zdjęcia przesycone stonowanym, niezwykłym światłem oraz oszczędne i klarowne kompozycje kadrów doskonale współgrają z wyciszeniem introwertycznych postaci. Lecz spokój bijący od tych eleganckich obrazów jest jedynie pozorny – skrywa niezwykłą intensywność emocji, jakie są udziałem bohaterów.

Lee Isaac Chung zdecydował się zrezygnować z klasycznej narracji. Fabuła stanowi tu jedynie punkt wyjścia do rozważań nad tym, co dzieje się z człowiekiem, który musi się zmagać z utratą. Dwa plany czasowe – letnie spotkanie i starania o dziecko – nie są wyraźnie od siebie oddzielone. Łączy je przeżywanie pamięci. Inspiracją dla reżysera była poezja Geralda Sterna. To jego wiersz, czytany zresztą przez Marka, użyczył filmowi tytułu i może być kluczem do jego zrozumienia.

Karolina Kosińska

Lee Isaac Chung

Urodzony w 1978 roku w Denver (Colorado). Początkowo studiował biologię na uniwersytecie w Yale, ale po obejrzeniu Chungking Express Wong Kar-Waia zdecydował się porzucić studia dla szkoły filmowej. Rozgłos zdobył dzięki swemu pełnometrażowemu debiutowi fabularnemu Munyurangabo (2007), który zrealizował w Rwandzie w języku Kinyarwanda. Film ten okazał się sensacją festiwalu w Cannes.

Filmografia

2004 Highway (kr. m. / short)

2005 Sex and Coffee (kr. m. / short)

2005 Los coyotes (kr. m. / short)

2007 Munyurangabo

2010 Szczęśliwe życie / Lucky Life

Artykuły o filmie
Strona oficjalna

Powiązany wątek na Forum NH

czytaj

Twórcy

reżyseria Lee Isaac Chung
scenariusz Samuel Gray Anderson, Lee Isaac Chung, inspiracją dla scenariusza była poezja Geralda Sterna / inspired by poetry of Gerald Stern
zdjęcia Jenny Lund, Koji Otsuka
montaż Lee Isaac Chung
muzyka Matthew Croasmun, Bryan Senti
obsada Daniel O’Keefe, Megan McKenna, Richard Harvell, Kenyon Adams, Yohei Kawamata, Stephanie Skaff, Nancia Patterson, Kyoko Shakagori
producent Samuel Grey Anderson, Lee Isaac Chung, Richard Lormand
produkcja Almond Tree Films
właściciel praw UMedia
język angielska
barwa kolor
pozostańmy w kontakcie
przyjaciele festiwalu