Program 2018
Indeks Kalendarz

Mebelki

Tiny Furniture
Lena Dunham, USA 2010, 98’

Aura ma 23 lata, nieudany związek za sobą, bezużyteczne, czy też może niepraktyczne wykształcenie (teoria filmu), i zupełnie nie wie, co dalej ze sobą zrobić. Wraca po studiach do matki, wziętej fotograficzki, do nastoletniej siostry, która również kroczy prostą drogą do sukcesu, i do pięknego domu, czyli eleganckiego, nowoczesnego loftu w nowojorskiej TriBeCe. Wchodząc w dorosłość, Aura stara się nie tracić wiary w siebie i dystansu do świata. Przyjdzie jej się jednak zmierzyć z frustracją, z egotyzmem napotkanych mężczyzn, z konfliktami wewnątrzrodzinnymi i z dziwnymi, odkopanymi z przeszłości przyjaźniami.

Kameralny, prosty i nienachalny film Leny Dunham to dowcipna, ale i gorzka opowieść o dojrzewaniu do dorosłego życia, o czasie pełnym frustracji, kiedy brakuje perspektyw, kiedy każdy wybór jest niepewny, a wiara we własną wartość mocno nadwątlona. Można ten obraz potraktować także jako głos feministki: narracja skupia się bowiem przede wszystkim na kobietach i relacjach między nimi (nie bez znaczenia pozostaje fakt, że w Aurę wcieliła się sama Dunham, a odtwórczyniami postaci matki i siostry Aury są matka i siostra reżyserki, pozostałe role grają zaś jej znajomi). Autorka nie ulega jednak żadnym dogmatom, pozostaje ironiczna, zdystansowana, nie oszczędzając żadnej z portretowanych w filmie kobiet. Dunham nie kreśli karykatur, rysuje raczej bohaterki wielowymiarowe, nieoczywiste. Związki między nimi, choć często trudne, mają w sobie wiele czułości i intymności.

Karolina Kosińska

nagrody

SXSW FF 2010 – nagroda jury, Sarasota FF 2010 – nagroda za niezależną wizję

Lena Dunham

Urodzona w Nowym Jorku w 1986 roku. W 2008 roku ukończyła studia w Oberlin College (kierunek: Creative Writing), po czym wróciła do rodzinnego miasta, by tam realizować swoje filmy. Autorka filmów fabularnych oraz seriali internetowych (Tight Shots, Delusional Downtown Divas). W 2009 roku została wybrana przez „Filmmaker Magazine" jedną z 25 nowych twarzy kina niezależnego.

Wybrana filmografia

2006 Dealing (kr. m. / short)

2007 Making Sense (kr. m. / short)

2009 Pillowface (kr. m. / short)

2009 Creative Nonfiction

2010 Mebelki / Tiny Furniture

Artykuły o filmie
Strona oficjalna

Twórcy

reżyseria Lena Dunham
scenariusz Lena Dunham
zdjęcia Jody Lee Lipes
montaż Lance Edmands
muzyka Teddy Blanks
obsada Lena Dunham, Laurie Simmons, Grace Dunham, David Call, Alex Karpovsky, Jemima Kirke, Merritt Wever
producent Kyle Martin, Alicia Van Couvering
produkcja Tiny Ponies, LLC
właściciel praw Submarine Entertainment
język angielska
barwa kolor
pozostańmy w kontakcie
przyjaciele festiwalu