Program 2018
Indeks Kalendarz

Samotnicy

Hello Lonesome
Adam Reid, USA 2010, 91’
EUROPEJSKA PREMIERA

Bill żyje sam na peryferiach miasta. Wydaje się być ekscentryczny, obcesowy i pewny siebie, ale szybko okazuje się, że w ten sposób jedynie maskuje rozpaczliwą samotność. Pracuje w domu, z nikim się nie widuje, bezskutecznie próbuje dodzwonić się do córki, która najwyraźniej nie chce mieć z nim nic wspólnego. Jedynym człowiekiem, z którym się kontaktuje, jest dostawca przesyłek Omar.

Eleanor, owdowiała starsza pani, mieszka sama na przedmieściach. Jedyną jej radością są przejażdżki samochodem wypielęgnowanym do błysku, choć pamiętającym jeszcze lata 60. Kiedy pewnego dnia musi sprzedać wóz po tym, jak odebrano jej prawo jazdy, egzystencja staruszki zamienia się w pustkę. Jednak w jej życie niepostrzeżenie wkracza mieszkający po sąsiedzku Gary, który, jak obydwoje przyznają, mógłby być synem Eleanor.

Gordon poznaje Debby przez internetowy portal randkowy. To, co miało być tylko przelotną znajomością, zamienia się w prawdziwą bliskość. Miłość tych dwojga będzie wymagać od nich nie tylko odpowiedzialności, ale też postawi ich przed bardzo poważną próbą, która zaważy na całym życiu bohaterów.

Wszystkie trzy opowieści, choć fabularnie w żaden sposób ze sobą niezwiązane, rysują różne portrety samotności. Samotności, która ostatecznie zostaje zwyciężona przez bliskość z drugim człowiekiem. Reżyser opowiada o swych bohaterach z humorem i czułością, nie wpadając w płaczliwy ton, dzięki czemu film Samotnicy może być odczytany jako pochwała życia.

Karolina Kosińska

nagrody

Los Angeles FF 2010 – najlepsi aktorzy / best ensemble performance

Adam Reid

Reżyser, scenarzysta, producent. Jego kariera rozpoczęła się od realizacji materiałów promocyjnych dla kanału Comedy Central (np. dla serialu South Park). Rozgłos zdobył dzięki krótkometrażowemu filmowi While the Widow Is Away (2005), który otrzymał wiele nagród festiwalowych oraz był kandydatem do Oscara w 2007 roku. Obecnie jest związany z nowojorską firmą produkcyjną Bodega.

Filmografia

2005 While the Widow Is Away (kr. m. / short)

2005 Gilbert Gottfried: Dirty Jokes

2010 Samotnicy / Hello Lonesome

Artykuły o filmie
Strona oficjalna

Twórcy

reżyseria Adam Reid
scenariusz Adam Reid
zdjęcia Adam Reid
muzyka Ted Gannon
obsada Harry Chase, Lynn Cohen, James Urbaniak, Sabrina Lloyd, Nate Smith, Kamel Boutros
producent Adam Reid
produkcja Flycollar Films
właściciel praw Flycollar Films
język angielska
barwa kolor
pozostańmy w kontakcie
przyjaciele festiwalu