Program 2018
Indeks Kalendarz

Chłopak do towarzystwa

The Extra Man
Shari Springer Berman, Robert Pulcini, USA, Francja 2010, 105’

Louis Ives, młody marzyciel o nienagannych manierach i anemicznej cerze, zwolennik prozy Fitzgeralda, któremu bliżej do ery jazzu niż internetu, przyjeżdża do Nowego Jorku, żeby – jak sam wyznaje – odnaleźć siebie. Poszukiwania rozpoczyna od Manhattanu, zwłaszcza że prócz zagłębiania się w lekturze Wielkiego Gatsby’ego nasz bohater lubi też okazyjnie przebierać się w damskie ciuszki. Wynajmuje pokój u Henry’ego Harrisona, podstarzałego dandysa ze słabością do ozdób choinkowych, który bierze go pod swoje skrzydła i wprowadza w arkana osobliwego fachu – mężczyzny do towarzystwa.

W swoim najnowszym filmie Berman i Pulcini wracają w rejony znane z ich nagrodzonego na festiwalu filmowym w Sundance świetnego Amerykańskiego splendoru (2003). Skupiają się na ukazaniu świata miejskich dziwaków i ekscentryków, tworząc obszerną galerię soczyście zarysowanych postaci, którym przewodzi brawurowo zagrany przez Kevina Kline’a współlokator Louisa Henry. W klasyczną historię dojrzewania zahukanego młodzieńca pod okiem doświadczonego mistrza udaje się tu tchnąć nowe życie, głównie dzięki znakomitej aktorskiej robocie odtwórców głównych ról. Postaci skonstruowane są z lekkością, humorem i wypadają przekonująco, nawet gdy z dworską powagą oznajmiają, że podstawowym źródłem nieszczęść współczesnego społeczeństwa jest wprowadzenie do szkół systemu koedukacyjnego. A podobne kwestie padają często w tym wypełnionym przez radosnych mizoginów i początkujących fetyszystów gabinecie nowojorskich osobliwości.

Grzegorz Kurek

Shari Springer Berman, Robert Pulcini

Shari Springer Berman, Robert Pulcini

Małżeńska para twórców, którzy zyskali rozgłos poprzez swą działalność zarówno w obszarze kina dokumentalnego, jak i fabularnego. Uznanie zdobyli dokumentem o zamknięciu słynnej hollywoodzkiej restauracji Off the Menu: The Last Days at Chasen’s (1997). Ich fabularny debiut, Amerykański splendor (2003), zrealizowany na podstawie biografii słynnego niezależnego komiksiarza Harveya Pekara, zdobył główną nagrodę na festiwalu w Sundance, nominację do Oscara dla najlepszego scenariusza adaptowanego oraz nagrodę FIPRESCI w Cannes. Chłopak do towarzystwa to ich trzeci film fabularny.

Filmografia / Filmography:

1997 BB King (odcinek serialu TV VH1 Legends / episode of TV series VH1 Legends)

1997 Off the Menu: The Last Days of Chasen’s (dok. / doc.)

2000 The Young and the Dead (dok. / doc.)

2002 Hello, He Lied & Other Truths from the Hollywood Trenches (dok. / doc.)

2003 Amerykański splendor / American Splendor

2006 Wanderlust (doc. / dok.)

2007 Niania w Nowym Jorku / The Nanny Diaries

2010 Chłopak do towarzystwa / The Extra Man

Artykuły o filmie
Strona oficjalna

Twórcy

reżyseria Shari Springer Berman, Robert Pulcini
scenariusz Shari Springer Berman, Robert Pulcini, Jonathan Ames
zdjęcia Terry Stacey
montaż Robert Pulcini
muzyka Klaus Badelt
obsada Paul Dano, Kevin Kline, John C. Reilly, Katie Holmes, Jason Butler Harner, Marian Seldes, Patti D'Arbanville, Dan Hedaya
producent Anthony Bregman, Stephanie Davis
produkcja 3 Arts Entertainment, Likely Story, Tax Credit Finance, Wild Bunch
właściciel praw Wild Bunch
język angielska
barwa kolor
pozostańmy w kontakcie
przyjaciele festiwalu