Program 2018
Indeks Kalendarz

O jeden ranek za daleko

One Too Many Mornings
Michael Mohan, USA  2010, 90’
EUROPEJSKA PREMIERA

Fischer nie pamięta dnia, kiedy obudził się bez kaca. Film otwiera scena rzygania, takiego od serca i z głębi trzewi. W drugiej scenie Fischer znowu rzyga – tym razem trafia w ośmiolatka, jednego ze swoich uczniów, bo w czasie, kiedy nie rzyga, nie pije i nie baluje, jest nauczycielem WF-u. Podczas jednej z lekcji nagle materializuje się Peter, przyjaciel Fischera z liceum. Nie widzieli się kilka lat, ale Petera zdradziła dziewczyna, więc przyjeżdża do Fischera leczyć złamane serce w oparach alkoholu i ramionach przygodnie spotkanych kobiet. Balowanie stanowi istotę życia wuefisty: nieważne z kim i gdzie, byle intensywnie. Innych celów ani ambicji nie ma. Pełne wulgaryzmów i absurdalnego humoru dialogi, dryfujący z prądem bohaterowie równocześnie infantylni i niepokorni sprawiają, że O jeden ranek za daleko przypomina klimatem filmy Kevina Smitha. Z tym, że o ile czarno-biała forma obrazu Clerks – Sprzedawcy była surowa i chropawa, o tyle debiut Michaela Mohana jest bardzo wyestetyzowany. Elegancko skomponowane kadry, dobrze wyczuty rytm i świetny montaż sprawiają, że film jest dość niezwykłą komedią o dojrzewaniu. Również dlatego, że przedstawieni dojrzewający chłopcy są już od dawna całkiem dorośli.

Ewa Szabłowska

nagrody

Nashville FF 2010 – nagroda jury dla reżysera debiutanta, najlepszy aktor

Michael Mohan

Robi filmy we wszystkich kształtach i rozmiarach. Obecnie jest szefem działu wideo w niezależnej wytwórni płytowej Dangerbird Records. Wcześniej parał się rozmaitymi zajęciami w Sundance Institute i wytwórni filmowej Fox Searchlight Pictures. Później kręcił teledyski i filmy reklamowe dla organizacji non-profit. Po premierze na Miami Art Fair jego wideoinstalacja The Interrogation prezentowana była w kilku galeriach. Współpracował z takimi artystami, jak Silversun Pickups, The Mae-Shi, Division Day i The One AM Radio. Jego filmy krótkometrażowe pokazywane były na festiwalach na całym świecie. O jeden ranek za daleko to jego pełnometrażowy debiut.

 

Filmografia

2004 La dentista (kr. m. / short)

2006 Initiation (kr. m. / short)

2007 Casual Encounters (kr. m. / short)

2010 O jeden ranek za daleko / One Too Many Mornings

 

Artykuły o filmie
Strona oficjalna

Twórcy

reżyseria Michael Mohan
scenariusz Anthony Deptula, Stephen Hale, Michael Mohan
zdjęcia Elisha Christian
montaż Bryan Irving
muzyka Capybara, The One AM Radio, Brad Breeck, Hypercolors, Dappled Cities, Sean Bones, John Spiker, Floating Action
obsada Stephen Hale, Anthony Deptula, Tina Kapousis, Jonathan Shockley, Jeanette Baity, V.J. Foster, William Freeman, Libby West
producent Anthony Deptula, Stephen Hale
produkcja Monkey With A Camera Productions
właściciel praw Rena Ronson, United Talent Agency (UTA)
język angielska
barwa cz.-b.
pozostańmy w kontakcie
przyjaciele festiwalu