Program 2018
Indeks Kalendarz

Spork

J.B. Ghuman Jr., USA 2010, 86’

W pogrążonej w chaosie sypialni spod stosu ubrań wyłania się dziewczyna. To Spork, szkolny wyrzutek i obiekt kpin dorosłych i dzieciaków. Dziewczyna mieszka z rodziną na osiedlu domów-przyczep. Jej jedyni przyjaciele to czarnoskóra sąsiadka Tootsie oraz dawno już pogrzebany pies. Kiedy nastolatka poznaje Chunka, interseksualnego rówieśnika, ten udziela jej rady: Kiedy dzieje się coś złego, pomyśl o czymś fajnym. Dla Spork jest to moment przełomowy – zaczyna wierzyć w siebie i zaprzyjaźnia się z młodziutkim Charliem, oddanym fanem Justina Timberlake’a.

Film Spork oferuje wszystko, za co kochamy lata 80. – tapirowane fryzury, krzykliwe kolory, niezapomnianą modę i muzykę w wyjątkowo złym guście. Wbrew pozorom jednak nie jest to wyłącznie sprawnie zrealizowana i banalna błyskotka kinematograficzna. Opowieść o dojrzewaniu, akceptacji i przyjaźni przemyca ironiczną krytykę amerykańskiego społeczeństwa. Kpi z wszechobecnego rasizmu, głupoty, homofobii i religijnej fiksacji. Uwagę zwraca ambiwalentna seksualność bohaterów filmu; na przekór stereotypom brak tutaj wyraźnych granic i jednoznacznych rozstrzygnięć. Spork można zarzucić sporo psychologicznej naiwności, ale też ani na moment film nie traci swojego uroku. Twórcy czynią przy tym wyjątkowo ciekawe nawiązanie do klasycznego Czarnoksiężnika z Oz Victora Fleminga, tworząc kolejną wariację opowieści o grupie społecznych wyrzutków próbujących uwierzyć w siebie i znaleźć swoje miejsce w świecie.

Samuel Nowak

J.B. Ghuman Jr.

Pełne nazwisko: Jasbir Singh Ghuman Junior. Urodzony w 1980 roku amerykański reżyser niezależny, scenarzysta, aktor i producent. Zanim związał się z kinem, zajmował się performance’em i aktorstwem. Rozgłos przyniosła mu rola w queerowym Starcrossed (1995), wyprodukowanym przez słynną Power Up, organizację zajmującą się wspieraniem projektów filmowych LGBT i feministycznych. Występował też w serialach jak CSI: Las Vegas. Film Spork, początkowo pomyślany jako krótkometrażówka, jest jego pełnometrażowym debiutem.

Filmografia

2007 Dirty Laundry (kr. m. / short)

2009 Lube (współreż., kr. m. / co-dir., short)

2010 Spork

Artykuły o filmie
Strona oficjalna

Twórcy

reżyseria J.B. Ghuman Jr.
scenariusz J.B. Guhman Jr.
zdjęcia Bradley Stonesifer
montaż Phillip Bartel
muzyka Casey James, The Staypuft Kid
obsada Savannah Stehlin, Sydney Park, Rachel G. Fox, Michael William Arnold, Oana Gregory, Chad Allen
producent Honey Labrador, Geric Frost, Christopher Racster, Chad Allen
produkcja Last Bastion Entertainment, 11:11 Entertainment Inc.
właściciel praw Film Sales Company
język angielska
barwa kolor
pozostańmy w kontakcie
przyjaciele festiwalu