Program 2018
Indeks Kalendarz

Gaia

Jason Lehel, USA 2009, 117’
EUROPEJSKA PREMIERA

Młoda kobieta ucieka na pustynię. Wyczerpana opada z sił. Nad ranem znajdują ją lokalni Indianie. Jeden z nich zabiera dziewczynę do siebie. Nie zadaje pytań, pozwala jej wypocząć.

Kim jest tajemnicza postać? Skąd się wzięła i dlaczego samotnie podróżuje przez pustynię? Strzępki biografii poznajemy dzięki jej wspomnieniom-retrospekcjom. Kobieta z pewnością wiele wycierpiała. W nowym miejscu zostaje przychylnie przyjęta przez indiańską społeczność. Czy to wystarczy, by uporała się ze swoją przeszłością? Czy uda jej się przystosować do życia w rezerwacie? Czy wreszcie odnajdzie spokój?

Gaia to hipnotyzujący film, którego siła tkwi przede wszystkim w obrazie i towarzyszącej mu muzyce. Znikoma liczba dialogów sprawia, że jeszcze uważniej obserwujemy główną bohaterkę i koncentrujemy się na jej emocjach. Gaia to także eksperyment. Zgodnie z założeniem reżysera film został zrealizowany bez scenariusza, a historia powstała w sposób instynktowny, w naturalnym odniesieniu do zastanego miejsca, przyrody i napotkanych ludzi. W jednym z wywiadów reżyser mówił: Zawsze fascynowało mnie pytanie: skąd pochodzi sztuka? Czy źródłem jej jest intelekt czy raczej ocean podświadomości? Najprawdopodobniej jedno i drugie. Jednakże po 30 latach spędzonych w branży reklamowej, gdzie przekaz artystyczny jest tak dokładnie przemyślany, zaplanowany i kontrolowany, dużo bardziej interesowało mnie zgłębianie tego drugiego źródła.

Magdalena Sztorc

Jason Lehel

Operator, przez lata związany z branżą reklamową, autor zdjęć do wielu teledysków i filmów krótkometrażowych. Za zdjęcia do filmu The Child Eater (1989) otrzymał nominację do Oscara. Założyciel firm produkcyjnych Open Eye Productions i W.A.I.F. W 1993 roku nakręcił swój pierwszy film krótkometrażowy Boiling Point. Gaia to jego pełnometrażowy debiut.

Wybrana filmografia

1993 Boiling Point (kr. m. / short)

1996 Eating Bitter (kr. m. / short)

2005 Nobody’s Hero (kr. m. / short)

2009 Gaia

Artykuły o filmie
Strona oficjalna

Twórcy

reżyseria Jason Lehel
scenariusz Jason Lehel
zdjęcia Jason Lehel
montaż Jeff Harkavy
muzyka The Angel
obsada Emily Lape, Ed Mendoza, Jerica Fraijo, Deswood Etsitty, Cynthia Adkisson, Michael C. Pierce, Lisa Vachon, Anton Hepler
producent Jason Lehel, John Buckley Gordon
produkcja Chutney Starfish Prods. Inc., ContentFilm International, W.A.I.F.
właściciel praw ContentFilm International
język angielska
barwa kolor
pozostańmy w kontakcie
przyjaciele festiwalu