Program 2018
Indeks Kalendarz

Wytrych

Homewrecker
Brad Barnes, Todd Barnes, USA 2010, 88’
EUROPEJSKA PREMIERA

Mike jest więźniem na przepustce umożliwiającej mu podjęcie pracy w ciągu dnia. Pracuje jako ślusarz. Dni mijają mu na realizacji kolejnych zleceń i próbach zbudowania ponownej relacji z byłą dziewczyną. Wszystko wydaje się układać dobrze, dopóki bohater nie trafia na Margo. Mike pomaga dziewczynie włamać się do mieszkania jej partnera. Margo okazuje się być kompletną wariatką przekonaną, że chłopak zdradza ją z kimś innym. Dziewczynie udaje się namówić Mike’a, aby śledził podejrzanego o romans Charlesa. Dzień jak co dzień zamienia się w serię narastających kłopotów…

Film Wytrych braci Todda i Brada Barnesów w zaskakująco świeży sposób korzysta z formuły komedii romantycznej. Nie ma tutaj niczego, czym miłosne komedie drażnią, czyli bogatych zblazowanych mieszczan wdających się w irytujące związki. Jest za to dużo błyskotliwych i świetnie napisanych dialogów. Film swobodnie przekracza klasowe i etniczne klisze, którymi posługuje się komedia romantyczna, a twórcy zręcznie zszywają niepasujące do siebie elementy. W efekcie film ani przez moment nie traci tempa. Największym atutem jest tu jednak gra Any Reeder w roli Margo oraz Anslema Richardsona wcielającego się w Mike’a. Aktorstwo tej pary uwiarygodnia opowiadaną historię. Nic dziwnego, że film otrzymał nagrodę Next na tegorocznym festiwalu w Sundance.

Samuel Nowak

nagrody

Sundance FF 2010 – nagroda Next

Brad Barnes, Todd Barnes

Brad Barnes

Reżyser, producent, scenarzysta. Pracuje z bratem Toddem Barnesem. Organizował wystawy w White Cube Gallery w Londynie, potem studiował film na Uniwersytecie Nowojorskim. Autor uznanych filmów krótkometrażowych, w tym: We Todd Did (2004) czy Engine Trouble (2003) z Christopherem Walkenem. Jego projekt filmowy Choked (2005) pokazywany był na wielu festiwalach, na przykład w Sundance, Londynie czy Clermont-Ferrand, i zdobył nagrodę na festiwalu filmowym w Nowym Jorku. Ponadto realizuje wideoklipy dla MTV, CBS, CMT i GAC. Wykłada na Columbia University. Wytrych to jego reżyserski debiut pełnometrażowy.

Filmografia / Filmography:

2003 Engine Trouble (kr. m. / short)

2003 Long Road Home (kr. m. / short)

2004 Silent Treatment (kr. m. / short)

2004 We Todd Did (kr. m. / short)

2005 Choked (kr. m. / short)

2009 Peace Queer: The Movie (współreż., kr. m. / co-dir., short)

2010 Wytrych / Homewrecker (współreż. / co-dir.)

 

Todd Barnes

Reżyser, producent, scenarzysta montażysta. Pracuje z bratem Bradem Barnesem. Wyprodukował szereg filmów krótkometrażowych, które były pokazywane na festiwalu w Sundance (We Todd Did, 2004; Choked, 2005; Sick Sex, 2008 oraz Acting for the Camera, 2009) i na festiwalu w Cannes (My Blind Brother, 2003). Był współreżyserem dokumentu Peace Queer: The Movie, który swoją premierę miał na festiwalu filmowym w Nashville w 2009 roku. Pracuje w nowojorskiej firmie Spare Key Productions, której klientami są IBM, Victorinox, Lenovo czy Vital Source. Wykłada w The New York Conservatory for Dramatic Arts. Wytrych to jego reżyserski debiut pełnometrażowy.

Filmografia / Filmography:

2009 Peace Queer: The Movie (współreż., kr. m. / co-dir., short)

2010 Wytrych / Homewrecker (współreż. / co-dir.)

Powiązany wątek na Forum NH

czytaj

Twórcy

reżyseria Brad Barnes, Todd Barnes
scenariusz Brad Barnes, Todd Barnes
zdjęcia Danny Vecchione
montaż Tom Griffin, Todd Barnes
muzyka Todd Snider
obsada Anslem Richardson, Ana Reeder, Stephen Rannazzisi, Cesar De León, Mary Beth Peil, Michelle Krusiec
producent Brad Barnes, Todd Barnes
produkcja Spare Key Productions, Diversified Film Group, Institute of Magical Dance
właściciel praw Shoreline Entertainment
język angielska
barwa kolor
pozostańmy w kontakcie
przyjaciele festiwalu