Program

Narodziny narodu

The Birth of a Nation
David Wark Griffith, USA 1915, 125’

Najwybitniejszy film pełnometrażowy w dorobku Davida Warka Griffitha, słynnego twórcy opisywanego na kartach podręczników jako ojciec kina fabularnego i kodyfikator reguł języka filmowego. Narodziny narodu to epicki fresk z czasów wojny secesyjnej i okresu rekonstrukcji, gdzie wichry dziejowe targające ówczesną Ameryką znajdują odbicie w splatających się dramatycznie losach dwóch zaprzyjaźnionych rodzin stojących po przeciwnych stronach konfliktu. Film w dniu premiery wzbudził tyleż zachwytów, co kontrowersji – maestria formalna i pełna emocjonalnego napięcia narracja towarzyszy tu bowiem bardzo wątpliwej, zwłaszcza z dzisiejszego punktu widzenia, wymowie. Jednak ani wątki rasistowskie, ani prostoduszny sentymentalizm niektórych scen nie są w stanie odebrać dziełu Griffitha mocy oddziaływania – to zresztą wydaje się równie imponujące, co zatrważające.

Narodziny narodu to podsumowanie dotychczasowych doświadczeń nie tylko samego Griffitha, ale też innych współczesnych mu twórców – to kompendium różnorodnych rozwiązań formalnych i technicznych pierwszych dwóch dekad istnienia kinematografii. Świadome wykorzystanie montażu, gradacja planów, ruchy kamery, stonowane aktorstwo, popisowe ratunki w ostatniej chwili – wszystkie te elementy (i szereg innych) udało się ująć w jeden spójny system narracyjny i podporządkować określonemu celowi: przedstawianiu opowieści. Paradygmat fabularny kina zostaje ostatecznie przypieczętowany, kino zaczyna opowiadać historie i – jak się okaże – szybko nie skończy.

Grzegorz Kurek


Film niemy z muzyką na żywo w wykonaniu Tomasza Kirszlinga (trąbka) i Marcina Mazurka (fortepian)

David Wark Griffith

Urodził się w 1875 roku w Kentucky jako syn pułkownika armii konfederatów. Heroiczne opowieści wojenne i mitologia Południa towarzyszyły mu do momentu, gdy jako 22-latek opuścił rodzinny dom. Początkowo próbował swoich sił w teatrze, jednak po kilku latach niepowodzeń zdecydował się przenieść do branży filmowej. Od 1908 do 1913 roku zrealizował ponad 450 filmów krótkometrażowych dla wytwórni Biograph. Stopniowo zwiększając metraż, pożegnał się z tą firmą i we własnej wytwórni nakręcił przełomowe Narodziny narodu (1915). Film ten był jego największym sukcesem w karierze. Poczynając od monumentalnej Nietolerancji (1916), jego projekty przynosiły coraz mniej zysków. Po serii klap ostatecznie wycofał się z zawodu w 1931 roku. Zmarł w Los Angeles w 1948 roku.

Wybrana filmografia

1908 Przygody Dollie / The Adventures of Dollie (kr. m. / short)

1914 Judyta z Betulii / Judith of Bethulia

1915 Narodziny narodu / The Birth of a Nation

1916 Nietolerancja / Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

1919 Złamana lilia / Broken Blossoms

1920 Męczennica miłości / Way Down East

1921 Dwie sieroty / Orphans of the Storm

1931 Walka / The Struggle

Twórcy

reżyseria David Wark Griffith
scenariusz David Wark Griffith, Frank E. Woods, na podstawie powieści i sztuki Thomasa F. Dixona Jr. / based on a novels and play by Thomas F. Dixon Jr.
zdjęcia Gottfried Wilhelm „Billy” Bitzer
montaż David Wark Griffith, Joseph Henabery, James Smith
muzyka Joseph Carl Breil, David Wark Griffith
obsada Lillian Gish, Mae Marsh, Miriam Cooper, Henry B. Walthall, Walter Long, George Siegmann, Mary Alden, Robert Harron
producent David Wark Griffith
produkcja David W. Griffith Corp., Epoch Producing Corporation
polski dystrybutor Filmoteka Narodowa
język film niemy
barwa cz.-b.
pozostańmy w kontakcie
przyjaciele festiwalu