Program 2018
Indeks Kalendarz

Do szpiku kości

Winter’s Bone
Debra Granik, USA 2010, 100’

Film Debry Granik, zwycięzca tegorocznego festiwalu w Sundance, zabiera nas w podróż do świata ukrytego na co dzień przed wzrokiem nieproszonych gości w głębi dzikich, zabłoconych peryferii współczesnej Ameryki. Ubogie chaty rozrzucone pośród lasów Missouri, małomówni mieszkańcy o ponurych, brudnych twarzach, wygłodniałe psy włóczące się po zapuszczonych drogach między wrakami samochodów zżeranych przez rdzę. Naszym przewodnikiem po tej zepchniętej na ubocze, zapomnianej krainie jest 17-letnia Ree. By wyjść z lokalnego aresztu, jej ojciec oddaje rodziną ziemię pod zastaw, po czym znika w tajemniczych okolicznościach. Pod groźbą utraty dachu nad głową własną i dwójki młodszego rodzeństwa Ree wyrusza na poszukiwania, które prowadzą ją coraz głębiej w mroczny i surowy świat żyjącej według własnego kodeksu społeczności.

Granik zręcznie wykorzystuje elementy gatunkowe znane z filmów o dojrzewaniu, z kina małomiasteczkowego czy czarnych kryminałów, szczególny nacisk kładąc jednak na realizm. Na poły dokumentalny obraz biedoty zamieszkującej region Ozark pozbawiony jest taniej, rustykalnej egzotyki, nie ma tu też zaangażowanej agitacji społecznej. Zamiast tego mamy wiarygodne i pełnokrwiste postaci, wyważone zdjęcia utrzymane w chłodnych, burzowych barwach i narrację, która skupia się w równym stopniu na prowadzeniu akcji, co na tworzeniu gęstej, pochmurnej atmosfery naszpikowanej emocjami. Wszystko to składa się na przejmujący obraz wydobyty z amerykańskich trzewi.

Grzegorz Kurek

nagrody

Sundance FF 2010 – najlepszy film, najlepszy scenariusz, Berlin IFF 2010 – nagroda czytelników „Tagesspiegel”, nagroda CICAE, Independent FF of Boston 2010 – nagroda specjalna jury, nagroda publiczności, San Francisco IFF 2010 – nagroda publiczności, Palm Beach IFF 2010 – najlepszy film fabularny, Seattle IFF 2010 – najlepszy reżyser, najlepsza aktorka, Deauville American FF 2010 – nagroda jury

Debra Granik

Uczestniczka programu filmowego na New York University, gdzie za swój krótki metraż Snake Feed dostała nagrodę. Brała udział w warsztatach scenopisarskich i reżyserskich organizowanych przez Sundance Institute, w ramach których na bazie Snake Feed stworzyła scenariusz filmu pełnometrażowego. Za swój debiutancki film Down to the Bone na festiwalu filmowym w Sundance w roku 2004 zdobyła nagrodę za najlepszą reżyserię. Down to the Bone zdobył jeszcze wiele nagród na międzynarodowych festiwalach, m.in. nagrodę krytyków na festiwalu filmowym w Wenecji. W 2009 roku nakręciła film Do szpiku kości, którego akcja dzieje się w regionie Ozark w Missouri i który zdobył główną nagrodę na tegorocznym festiwalu w Sundance.

Filmografia

1997 Snake Feed (kr. m. / short)

2004 Down to the Bone

2010 Do szpiku kości / Winter’s Bone

Artykuły o filmie
Strona oficjalna

Twórcy

reżyseria Debra Granik
scenariusz Debra Granik, Anne Rosellini
zdjęcia Michael McDonough
montaż Affonso Gonçalves
muzyka Dickon Hinchliffe
obsada Jennifer Lawrence, John Hawkes, Dale Dickey, Kevin Breznahan, Lauren Sweetser
producent Alix Madigan, Anne Rosellini
produkcja Anonymous Content, Winter’s Bone Productions
polski dystrybutor Vivarto
język angielska
barwa kolor
pozostańmy w kontakcie
przyjaciele festiwalu