Program 2018
Indeks Kalendarz

W proch się obrócisz

To Dust
Shawn Snyder, USA 2018, 90’
europejska premiera
Tyrel Zaślepieni

Owdowiały chasyd Shmuel (znany z nagrodzonego Oscarem Syna Szawła Géza Röhrig) nie może przestać myśleć o ciele zmarłej na raka żony. Ani o tym, co się z nim stanie. Wypytywanie niecierpliwego sprzedawcy trumien o drastyczne szczegóły w niczym mu nie pomaga. Dręczony koszmarami, szuka więc pomocy u nauczyciela biologii (Matthew Broderick). Po czarnej komedii Shawna Snydera można się spodziewać wszystkiego - w końcu cytuje się tu zarówno Stary Testament, jak i Jethro Tull, a Matthew Broderick pojawia się na ekranie w różowym szlafroku z falbanami. Amerykański reżyser w swoim debiucie zapewnia widzom i filozoficzne rozważania o przemijaniu, i czysty slapstick, a także fragmenty oglądanego przez bohaterów Dybuka Michała Waszyńskiego z 1937 roku. Choć w trakcie seansu często trudno zachować powagę, Snyder na marginesie przemyca wzruszający obraz rodziny, usiłującej poradzić sobie z nagłą stratą. Na bardzo, bardzo dziwne sposoby.

Marta Bałaga

nagrody

Tribeca FF 2018 – Nagroda Publiczności, Najlepszy Nowy Reżyser

Seanse
Start sprzedaży biletów: 11 października, godz. 12:00.
śr 24 paź, 13:15knh 9
nd 28 paź, 18:15knh 8
Masz karnet / akredytację. Przejdź do systemu rezerwacji

Metka

149 osób wybiera się na ten film. A Ty?
zapisana usuń metkę

Shawn Snyder

Amerykański reżyser i scenarzysta. Dorastał na Florydzie, studiował na Harvardzie oraz na Uniwersytecie Nowojorskim. Laureat stypendium Petera D. Goulda. Autor scenariusza do serialu  UnChartered. W 2014 roku wyreżyserował krótki metraż Festus, a cztery lata później zadebiutował w pełnym metrażu komediodramatem W proch się obrócisz, nagrodzonym na festiwalu Tribeca. W 2016 roku "Filmmaker" zaliczył go do listy 25 nowych twarzy kina niezależnego.

Filmografia

2014 Festus (short)

2015 Lulu (short)

2018 W proch się obrócisz / To Dust

Twórcy

reżyseria Shawn Snyder
scenariusz Shawn Snyder, Jason Begue
zdjęcia Xavi Giménez
montaż Allyson C. Johnson
muzyka Ariel Marx
obsada Géza Röhrig, Matthew Broderick, Leo Heller, Sammy Voit, Janet Sarno
producent Josh Cook, Scott Floyd Lochmus, Emily Mortimer, Alessandro Nivola, Ron Perlman
produkcja King Bee Productions, Salem Street Entertainment, UnLTD Productions, Storyland Pictures, Wing and a Prayer Pictures
właściciel praw XYZ Films
język angielski
barwa kolor
pozostańmy w kontakcie
przyjaciele festiwalu