Program 2018
Indeks Kalendarz

Bliscy nieznajomi

Three Identical Strangers
Tim Wardle, Wielka Brytania 2018, 96’
polska premiera
Basquiat: nim nadeszła sława Chef Flynn - najmłodszy kucharz świata

Wyobraźcie sobie, że gdzieś po świecie chodzi ktoś, kto wygląda zupełnie jak wy, porusza się jak wy, ma te same gesty, tiki, miny… Wyobraźcie sobie też, że takich osób jest więcej niż jedna. Dokument Tima Wardle'a opowiada o spotkaniu trzech identycznych 19-latków - dorastających z dala od siebie braci - do którego doszło w latach 80. Historia ta natychmiast stała się sensacją medialną - trojaczki pojawiały się w prasie i telewizji, wystąpiły nawet w kultowym Rozpaczliwie poszukując Susan (1985) i założyły nowojorską knajpę Triplets. Ale film Bliscy nieznajomi odkrywa także mroczniejszą stronę tej historii, przeobrażając się w śledztwo mające wyjaśnić, kto stał za rozdzieleniem rodzeństwa i jaki miał w tym cel. Stawia przy tym odwieczne pytanie psychologii: czy na to, jacy jesteśmy, większy wpływ mają geny, czy wychowanie? Wielki sukces Bliskich nieznajomych (nagroda na Sundance, ponad trzy miliony dolarów wpływów) sprawił, że trwają pracę nad jego fabularną adaptacją.

Adam Kruk

nagrody

Sundance FF 2018 - Specjalna Nagroda Jury w konkursie amerykańskich dokumentów ; Chicago Critics FF 2018 – Nagroda Publiczności; IFF Berkshire 2018 – Nagroda Publiczności, najlepszy dokument

Seanse
Start sprzedaży biletów: 11 października, godz. 12:00.
cz 25 paź, 18:15knh 9
nd 28 paź, 15:00knh 3
Masz karnet / akredytację. Przejdź do systemu rezerwacji

Metka

317 osób wybiera się na ten film. A Ty?
zapisana usuń metkę

Tim Wardle

Mieszkający w Londynie reżyser i producent, współpracował przy realizacji form dokumentalnych z Century Films, BBC Documentaries, Raw TV, Blast Films czy stacją Channel 4, dla której wyreżyserował dwa dokumenty: Lifers o skazanych na dożywocie przestępcach i poświęcony skutkom przemocy One Killer Punch. Jego trzeci film Bliscy nieznajomi od czasu premiery na Sundance stał się w USA prawdziwą sensacją, podbijając festiwale od Miami po San Francisco.

Filmografia

2007 First Cut (tv, co-dir.)

2012 Lifers

2016 One Killer Punch

2018 Bliscy nieznajomi / Three Identical Strangers

Twórcy

reżyseria Tim Wardle
scenariusz Tim Wardle
zdjęcia Tim Cragg
montaż Michael Harte
muzyka Paul Saunderson
obsada Tobert Shafran, David Kellman, Eddy Galland
producent Becky Read, Grace Hughes-Hallett
produkcja RAW
właściciel praw Universal
język angielski
barwa kolor
pozostańmy w kontakcie
przyjaciele festiwalu