Program 2018
Indeks Kalendarz

Powrót do domu

Coming Home
Hal Ashby, USA 1978, 127’
By nie pełzać na kolanach Wystarczy być

W 1978 roku Hollywood wreszcie podjęło temat wojny w Wietnamie. Jeszcze tego samego roku sukces odniosły aż dwie produkcje mówiące o niej: Łowca jeleni Michaela Cimino oraz Powrót do domu Hala Ashby'ego. Z tych dwóch obrazów to właśnie dzieło Ashby'ego ma bardziej antywojenne przesłanie, bowiem skupia się na urazach wywołanych przez walkę na froncie - nie tylko bliznach fizycznych i psychicznych, lecz także jej wpływie na rodziny i bliskich żołnierzy. Reżyser - tak jak grająca w filmie i będąca jednocześnie producentką Jane Fonda - był zagorzałym krytykiem interwencji w Wietnamie. Powrót do domu to projekt mający wyjątkowe, osobiste znaczenie dla samego Ashby'ego. Poznanie historii ludzi, którzy doświadczyli okrucieństwa wojny, zaowocowało najbardziej szczerym filmem w całej jego karierze. To oddanie prawdzie i emocjonalnej autentyczności jest widoczne w zaangażowanej, poruszającej grze Jane Fondy i Jona Voighta (w roli sparaliżowanego weterana wojennego), którzy zdobyli nagrody Akademii dla najlepszej aktorki i najlepszego aktora. Oscarem wyróżniono również scenariusz, wielokrotnie zmieniany na planie przez Ashby'ego i jego aktorów, którym pozwalał on na improwizację.

Nick Dawson

nagrody

Oscary 1979 - najlepszy aktor, aktorka, scenariusz; Złote Globy 1979 - najlepszy aktor, aktorka; MFF w Cannes 1978 - najlepszy aktor

Seanse
Start sprzedaży biletów: 11 października, godz. 12:00.
śr 24 paź, 18:15knh 8
nd 28 paź, 15:15knh 4
Masz karnet / akredytację. Przejdź do systemu rezerwacji

Metka

70 osób wybiera się na ten film. A Ty?
zapisana usuń metkę

Hal Ashby

(1929-1988) zasłynął początkowo jako montażysta (Oscar za dramat W upalną noc z 1967 roku), szybko jednak zajął się reżyserią. Jego filmy stały się wizytówką amerykańskiej rewolucji: korzystając z ciętego, inteligentnego dowcipu, Ashby został patronem Ameryki walczącej z rasizmem, wojną w Wietnamie czy zaściankowym konserwatyzmem.

Wybrana filmografia

1970 Właściciel / The Landlord

1971 Harold i Maude / Harold and Maude

1973 Ostatnie zadanie / The Last Detail

1975 Szampon / Shampoo

1976 By nie pełzać na kolanach / Bound for Glory

1978 Powrót do domu / Coming Home

1979 Wystarczy być / Being There

Twórcy

reżyseria Hal Ashby
scenariusz Waldo Salt, Robert C. Jones, Nancy Dowd
zdjęcia Haskell Wexler
montaż Don Zimmerman
obsada Jane Fonda, Jon Voight, Bruce Dern
producent Jerome Hellman
produkcja Jerome Hellman Productions, Jayne Productions Inc.
właściciel praw MGM
język angielski
barwa kolor
pozostańmy w kontakcie
przyjaciele festiwalu