Program 2018
Indeks Kalendarz

Damulka

Damsel
David Zellner, Nathan Zellner, USA 2018, 113’
polska premiera
Bez obaw, daleko nie zajdzie Kokainowy Rick

Znani miłośnikom kina niezależnego bracia Zellner wyprawiają się na Dziki Zachód i udowadniają, że John Wayne najwyraźniej już dawno przeszedł na emeryturę. Zamiast silnych, cichych typów w Damulce pojawia się grany przez Roberta Pattinsona gadatliwy słabeusz Samuel, wyruszający na poszukiwania ukochanej Penelope (Mia Wasikowska). Jak twierdzi - porwanej wbrew swojej woli. Szybko okazuje się jednak, że dziewczyna wcale nie czeka na ratunek. W prezentowanym na Sundance westernie wszystko jest na opak: zamiast rumaków dostajemy znudzonego kucyka o imieniu Karmelek, damy w opresji posługują się bronią znacznie lepiej niż ich wybawcy, a bracia Zellner robią wiele, by zaskoczyć widzów. Załóż z powrotem swój dynamit! - krzyczy w pewnym momencie bohaterka Wasikowskiej (jedna z najlepszych ról w karierze aktorki), zmęczona przebywaniem w towarzystwie kolejnego idioty. I od razu staje się jasne, że tym razem na Dzikim Zachodzie będzie nieco mniej Sergia Leone, a więcej Mela Brooksa.

Marta Bałaga
Seanse
Start sprzedaży biletów: 11 października, godz. 12:00.
pt 26 paź, 20:30knh 1
so 27 paź, 15:00knh 1
Masz karnet / akredytację. Przejdź do systemu rezerwacji

Metka

335 osób wybiera się na ten film. A Ty?
zapisana usuń metkę

David Zellner

Urodzony w 1974 roku w Kolorado amerykański reżyser i aktor. Zadebiutował filmem Plastic Utopia, do którego scenariusz napisał wraz z bratem Nathanem, a w 2014 roku zrealizował obsypany nagrodami dramatem Kumiko (5. AFF). Jest też aktorem, widzieliśmy go w takich filmach jak Od jednego do drugiego czy Wydarzyło się w Teksasie Davida Lowery'ego. Jego najnowszy western Damulka, wyreżyserowany z Nathanem Zellnerem, pokazywany był na ostatnim Berlinale.

Wybrana filmografia

1997 Plastic Utopia

2008 Goliath

2012 Kid-Thing

2014 Kumiko / Kumiko, the Treasure Hunter

2018 Damulka / Damsel

Nathan Zellner

Amerykański reżyser i aktor urodzony w 1975 roku, mieszka w Austin. Razem z bratem Davidem, z którym współpracuje od czasu filmu Plastic Utopia z 1997 roku, wyreżyserował ostatnio western Damulka, prezentowany na festiwalu Sundance oraz w Berlinie. Zagrał m.in. w filmach Kumiko (był też współautorem scenariusza), Kid-Thing oraz Beeswax Andrew Bujalskiego. Od 2003 roku jego głos można usłyszeć w animacji Red vs. Blue.

Filmografia

2005 Flotsam/Jetsam (short)

2009 Cinemad Mix Tape #1 (video short)

2016 Black Something (short)

2018 Damulka / Damsel

Twórcy

reżyseria David Zellner, Nathan Zellner
scenariusz David Zellner, Nathan Zellner
zdjęcia Adam Stone
montaż Melba Robichaux
muzyka The Octopus Project
obsada Robert Pattinson, Mia Wasikowska, David Zellner, Nathan Zellner, Joseph Billingiere, Robert Forster
producent Nathan Zellner, Chris Ohlson
produkcja Strophic Productions Limited
właściciel praw Universal Pictures International Entertainment
język angielski
barwa kolor
pozostańmy w kontakcie
przyjaciele festiwalu