Program 2018
Indeks Kalendarz

Suspiria

Luca Guadagnino, Włochy, USA 2018, 152’
Pierwszy reformowany Złe wychowanie Cameron Post

Luca Guadagnino wreszcie rozprawia się z traumą sprzed lat. W swoim remake'u Suspirii wraca do kultowego horroru, który śmiertelnie przeraził go w dzieciństwie. Nie naśladuje jednak starego mistrza, tylko bezczelnie bawi się historią młodziutkiej Susie Bannion pochodzącej z religijnej rodziny z Ohio. W 1977 roku dziewczyna trafia do berlińskiej szkoły tańca prowadzonej przez Madame Blanc, która wobec swojej podopiecznej ma szczególne plany. Ukryte we wnętrzu starego budynku szkoły zło wkrótce da o sobie znać. Guadagnino ponownie pracuje z Tildą Swinton oraz Dakotą Johnson, której dał rozwinąć skrzydła już w Nienasyconych; na ekranie zobaczymy również Małgorzatę Belę. Zastąpiwszy nagrania zespołu Goblin utworami Thoma Yorke'a, reżyser powoli dawkuje napięcie, by wreszcie pozwolić sobie na niczym nieskrępowany wybuch. Johnson dzielnie odnajduje się w swojej roli. Po zobaczeniu tego filmu nikt nie odważy się już wspomnieć o Christianie Greyu.

Marta Bałaga

nagrody

MFF w Wenecji 2018 - La Pellicola d’Oro Award, najlepsza piosenka

Seanse
Start sprzedaży biletów: 11 października, godz. 12:00.
nd 28 paź, 21:00knh 9
Masz karnet / akredytację. Przejdź do systemu rezerwacji

Metka

341 osób wybiera się na ten film. A Ty?
zapisana usuń metkę

Luca Guadagnino

Urodzony w 1971 roku w Palermo. Pierwsze lata życia spędził w Etiopii, gdzie jego ojciec uczył historii i języka włoskiego. Studiował na rzymskim uniwersytecie La Sapienza. Ukończył dwa fakultety: historię i krytykę filmową (pracę magisterską poświęcił twórczości Jonathana Demme'a). Jako reżyser po raz pierwszy zyskał rozgłos w 2005 roku za sprawą filmu Melissa P. Zrealizowane przez niego cztery lata później Jestem miłością otrzymało nominację do Oscara za najlepsze kostiumy i do Złotego Globu w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Swoją pozycję umocnił pokazywanym m.in. na Sundance oraz w Berlinie dramatem Tamte noce, tamte dni, nominowanym do czterech Oscarów oraz nagrodzonym za najlepszy scenariusz adaptowany.

Filmografia

2005 Melissa P

2009 Jestem miłością  / I Am Love

2015 Nienasyceni / A Bigger Splash

2017 Tamte dni, tamte noce / Call Me By Your Name

2018 Suspiria

Twórcy

reżyseria Luca Guadagnino
scenariusz David Kajganich (based on the original screenplay by Dario Argento and Daria Nicolodi)
zdjęcia Sayombhu Mukdeeprom
montaż Walter Fasano
muzyka Thom Yorke
obsada Dakota Johnson, Tilda Swinton, Mia Goth, Lutz Ebersdorf, Angela Winkler, Chloë Grace Moretz
producent Gabriele Moratti, William Sherak, Silvia Venturini Fendi, Francesco Melzi D’Eril, Luca Guadagnino, David Kajganich, Marco Morabito, Bradley J. Fischer
produkcja Frenesy Film Company, Videa Spa, Mythology Entertainment, First Sun, Memo Films, Amazon Studios
polski dystrybutor Kino Świat
język angielski, niemiecki
barwa kolor
pozostańmy w kontakcie
przyjaciele festiwalu