Szczęściarz
30/10/17

Znamy zwycięzców 8. American Film Festival we Wrocławiu

Filmy pokazywane na 8. AFF z nominacjami do Oscarów

Wielkie święto amerykańskiego kina we Wrocławiu dobiega końca. Podczas dzisiejszej gali zamknięcia poznaliśmy zwycięzców 8. American Film Festival.

Tradycyjnie Jurorem AFF była publiczność, głosująca na swoje ulubione filmy. Spośród 13 fabuł w sekcji Spectrum najlepszym okazał się Szczęściarz Johna Carrolla Lyncha, w którym swoją ostatnią rolę zagrał Harry Dean Stanton, aktor znany m.in. z Twin Peaks czy Paryż, Texas. Wciela się on w samotnika poszukującego odpowiedzi na sens przemijania, a pomaga mu w tym plejada gwiazd, z Davidem Lynchem na czele.

Ze wszystkich 10 dokumentów w sekcji American Docs publiczność nagrodziła Pracę Jairusa McLeary'ego i Gethina Aldousa - zapis z wizyty w jednym z najgorszych miejsc na świecie, będący jednocześnie formą niecodziennej terapii. W filmie obserwujemy grupę bohaterów pozwalających dwa razy do roku zamknąć się w osławionym więzieniu Folsom.

Zwycięskie filmy otrzymały nagrody w wysokości 10 tysięcy dolarów (fabuła) i 5 tysięcy dolarów (dokument), ufundowane przez BNY Mellon.

W tym roku, po raz pierwszy w historii AFF, nową sekcją był Konkurs Ale Kino+. Wyłonione spośród najwierniejszych widzów festiwalu Jury wybrało 3 z 10 filmów, które w nagrodę, w ciągu najbliższych miesięcy, trafią na antenę Ale kino+.

Konkurs Ale Kino+ wygrały:

  • Złote wyjście Alexa Rossa Perry'ego - "za ukazanie zwykłych życiorysów zwykłych ludzi w sposób niezwykle melancholijny, nostalgiczny i emocjonalny",
  • Beach Rats Elizy Hittman - "za subtelne i pełne empatii podjęcie wątków dojrzewania i odkrywania własnej seksualności",
  • Mizogini Onura Tukela - "za brawurową, ironiczną i niepokojąco aktualną diagnozę społeczno-polityczną, która śmieszy, przeraża i smuci jednocześnie".

Na 9. American Film Festival zapraszamy od 23 października 2018.


pozostańmy w kontakcie
przyjaciele festiwalu