Brittany Runs a Marathon, reż. Paul Downs Colaizzo
28/10/19

Sześcioro wspaniałych, czyli sekcja Ale kino+

My wszyscy z niego. Zobacz filmy Roberta Altmana na 13. AFF

Mają wyrazisty, autorski styl, zdobywają nagrody na najważniejszych festiwalach i potrafią przypomnieć hollywoodzkim aktorom, że istnieje świat poza wielkimi wytwórniami filmowymi. Mowa o reżyserkach i reżyserach, których filmy znalazły się w sekcji Ale kino+, będącej częścią jubileuszowej edycji American Film Festival we Wrocławiu. Oto sześcioro wspaniałych i ich dzieła.

Kup bilety

Paul Downs Colaizzo: Brittany Runs a Marathon

Utalentowana komiczka Jillian Bell, która wcześniej kradła każdą scenę w Ostrej nocy czy 22 Jump Street, wreszcie nie musi walczyć o uwagę. W przeciwieństwie do tytułowej Brittany, spłukanej dziewczyny bez perspektyw i idealnej figury. Po wysłuchaniu brutalnie szczerej opinii lekarza, Brittany postanawia jednak zmienić swoje życie. A zanim to nastąpi, przynajmniej zacząć biegać, bo kogo stać na siłownię? Nagrodzony na festiwalu Sundance film Paula Downsa Colaizzo to znakomita satyra na „wiecznie młodą i zdrową” Amerykę.

Michael Tyburski: Brzmienie ciszy (The Sound of Silence)

Ekstrawagancka wędrówka nowojorskimi ulicami w poszukiwaniu dźwięków, ukrytych znaczeń i sensu życia. Przełamujący schematy, niecodzienny komediodramat ze skupioną, intrygującą rolą Petera Sarsgaarda, który wciela się w postać samozwańczego stroiciela domów. Na zlecenie swoich klientów bada dźwiękową przestrzeń ich mieszkań, wierząc, że irytujące odgłosy — jak trzask tostera czy buczenie zepsutej instalacji elektrycznej — są źródłem niepokoju, stresu, a nawet fizycznych dolegliwości.

Patrick Brice: Corporate Animals

Brice bezlitośnie obśmiewa nowoczesne korporacje i start-upy, a ekstatyczna Demi Moore kpi z roli, którą przed laty zagrała w osławionym thrillerze W sieci. Oto na polecenie niestabilnej emocjonalnie szefowej, lubiącej wygłaszać kontrowersyjne teorie w stylu: Mózg to największy mięsień, kilkoro pracowników pewnej firmy bierze udział w wyjeździe integracyjnym w Nowym Meksyku. Wycieczka szybko zamienia się w koszmar, gdy na skutek trzęsienia ziemi grupa zostaje uwięziona w jaskini.

Julius Onah: Luce

Film w reżyserii Juliusa Onaha trzyma w napięciu niczym rasowy thriller i stawia nieoczywiste pytania o kwestie napięć klasowych, wychowania i poprawności politycznej. Para zamożnych Amerykanów (świetni Naomi Watts i Tim Roth) adoptuje byłego dziecięcego bojownika z Erytrei (brawurowa rola Kelvina Harrisona Jr.). Luce wydaje się idealnie wpasowywać w „amerykański sen” — zdobywa serca rówieśników i zostaje gwiazdą szkoły. Demony przeszłości nie pozwalają jednak o sobie zapomnieć.

Lynn Shelton: Miecz zaufania (Sword of Trust)

Przewrotna komedia rozgrywająca się na zanurzonym w amerykańskich mitach Południu, a przede wszystkim zaskakująco aktualna analiza rozprzestrzeniania się teorii spiskowych i fake newsów. Mary (Michaela Watkins) towarzyszy w wyprawie do Birmingham swojej przyjaciółce Cynthii (Jillian Bell), która ma nadzieję, że odziedziczy dom po dziadku. Okazuje się jednak, że nieruchomość przejął bank, a wnuczka dostała w spadku tylko tajemniczy miecz. Według listu zmarłego seniora jest to bezcenne trofeum, które udowadnia, że Konfederaci tak naprawdę wygrali wojnę secesyjną.

Kirill Mikhanovsky: Wolności! (Give Me Liberty)

Pełna energii, napakowana atrakcjami komedia Kirilla Mikhanovsky’ego łączy bezpardonowe poczucie humoru z uważnym, pozbawionym sentymentalnej otoczki spojrzeniem na sytuację mniejszości mieszkających w USA. Vic (Chris Galust) to młody kierowca rosyjskiego pochodzenia wożący po mieście pacjentów z niepełnosprawnościami. Kiedy nie przyjeżdża transport, który miał zawieźć jego bliskich na rodzinny pogrzeb, chłopak zabiera rozśpiewaną starszyznę ze sobą, ryzykując utratę pracy i rozpoczynając szaloną jazdę bez trzymanki. 


pozostańmy w kontakcie
przyjaciele festiwalu