5/10/22

Warsztat scenariopisarski z Joan Tewkesbury

My wszyscy z niego. Zobacz filmy Roberta Altmana na 13. AFF

American Film Festival, StoryLab.Pro oraz Gildia Scenarzystów Polskich we współpracy z Crew United i Filmmakers for Ukraine zapraszają na warsztat prowadzony przez legendę kina, scenarzystkę Roberta Altmana, Joan Tewkesbury. Wydarzenie odbędzie się online, w środę 9 listopada o godz. 16:00.

Kilkugodzinne zajęcia, skierowane do osób piszących do kina, bądź dopiero próbujących swoich sił w tej dziedzinie, polegają na spontanicznych, pisemnych odpowiedziach na zadane przez prowadzącą tematy, sytuacje, problemy czy obrazy. Uczestniczki dzielą się następnie efektami swojej pracy z całą grupą. Celem jest porzucenie schematów myślowych, eksploracja różnych ścieżek rozwoju bohaterów i historii oraz, jak podkreśla Tewkesbury, stworzenie warunków do uruchomienia wyobraźni.

Istnieje możliwość uczestnictwa w warsztatach na zasadzie wolnego słuchacza, wiąże się to jednak z brakiem możliwości odczytania swoich pomysłów. Zgodnie z sugestią Joan Tewkesbury podczas warsztatów lepiej korzystać z kartki i długopisu zamiast komputera.

Do wzięcia udziału w warsztacie zapraszamy przede wszystkim kobiety, wymagany jest język angielski w stopniu komunikatywnym. Kolejność zgłoszeń będzie brana pod uwagę. Prosimy o wypełnienie krótkiego formularza, który znajduje się tutaj. Na zgłoszenia czekamy do 26 października. Osoby zakwalifikowane poinformujemy o przyjęciu do 2 listopada.

Joan Tewkesbury to reżyserka, scenarzystka, producentka, choreografka filmowa, telewizyjna i teatralna. Współpracę z Altmanem rozpoczęła w 1971 roku jako script supervisorka przy westernie Altmana McCabe i pani Miller. Nie mając jeszcze trzydziestu lat stworzyła scenariusze do filmów Złodzieje jak my oraz Nashville. Ten ostatni film uchodzi za bezprecedensowy majstersztyk wielogłosowości w filmie.

Dawni kochankowie (1979), pierwszy film fabularny, który wyreżyserowała (scenariusz napisali Leonard i Paul Schrader) był prezentowany podczas festiwalu filmowego w Cannes w sekcji Directors’ Fortnight. Pokazy tego filmu odbędą się także w trakcie tegorocznej odsłony American Film Festival. Dawni kochankowie to historia przeżywającej kryzys małżeński psycholożki wyruszającej w podróż w poszukiwaniu poprzednich partnerów. Dianne (Talia Shire) chce w ten sposób zrekonstruować bieg wydarzeń, który ukształtował jej życie.

Pracując dla telewizji znowu pojawiła się w podwójnej roli – scenarzystki i reżyserki – tworząc wiele filmów, w tym: The Tenth Month z Carol Burnett, Cold Sassy Tree z Faye Dunaway, czy Wild Texas Wind z Dolly Parton oraz seriali, między innymi The Guardian z Simonem Bakerem.

Po wieloletniej pracy w kinie, TV i teatrze postanowiła uczyć. Stworzyła warsztaty Designed Obstacles, Spontaneous Response (Zaplanowane przeszkody, spontaniczna reakcja), które prowadzi w USA, a także w Sundance Labs w Izraelu, Włoszech i na Kubie oraz w Nowej Zelandii. Jest także wykładowczynią St. John’s College w Nowym Meksyku.

Jej twórczość była wielokrotnie doceniana i uhonorowana nominacjami do najbardziej prestiżowych nagród, m.in.: Złotych Globów, BAFTA, Amerykańskiej Gildii Scenarzystów, Stowarzyszenia Krytyków Filmowych w Los Angeles.

Ponadto, doskonałą okazją, by dowiedzieć się, jak wyglądała praca z mistrzem amerykańskiego kina, a przede wszystkim jaki wkład wniosła Joan Tewkesbury do filmów, które stanowią dziś niekwestionowany kanon światowej kinematografii, będzie Masterclass Joan Tewkesbury, moderowany przez Agnieszkę Kruk z GSP/ StoryLab.Pro, a uzupełniający pierwszą część retrospektywy Roberta Altmana na American Film Festival (także online), w dniu 11 listopada po seansie filmu Dawni kochankowie. Szczegóły na www.americanfilmfestival.pl


pozostańmy w kontakcie
przyjaciele festiwalu