McCabe i pani Miller, reż. Robert Altman
12/11/22

My wszyscy z niego. Zobacz filmy Roberta Altmana na 13. AFF

Nagrody US in Progress 2022

Cenicie filmy Paula Thomasa Andersona, Todda Solondza, braci Safdie albo Harmony’ego Korine’a? Jeśli tak, czas wybrać się na spotkanie z ich filmowym ojcem, duchowym mentorem i niewyczerpanym źródłem inspiracji. 

Festiwalową sobotę zawierzcie mistrzowi amerykańskiego kina, Robertowi Altmanowi, bohaterowi tegorocznej retrospektywy. Dziś możecie zobaczyć aż pięć jego filmów: Kansas City (10:00), McCabe i pani Miller (12:45), Nashville (15:30), Gracz (19:00) oraz Na skróty (21:45).

Robert Altman to jeden z najbardziej wpływowych reżyserów, gigant Nowego Hollywoodu, choć zawsze stojący nieco obok swoich kolegów po fachu. Autor filmu, który zdefiniował kino USA lat 70. i filmowiec, którego twórczość jest nie tylko portretem Ameryki, ale samą Ameryką. Ulubieniec legendarnej krytyczki Pauline Kael i eksperymentator, który znalazł sposób, by każdy gatunek opowiedzieć na nowo. W ramach tegorocznego American Film Festival prezentujemy pierwszą część retrospektywy Roberta Altmana, w której reżyser przygląda się samej Ameryce, zaś w przyszłym roku zapraszamy na drugą część: spojrzenie na kino Altmana przez pryzmat kobiet. Kuratorem retrospektywy jest prof. Rafał Syska.

Sprawdź program retrospektywy

Zagłosuj na swój ulubiony film

Jeszcze tylko dzisiaj można głosować na filmy z konkursowych sekcji Spectrum (fabuły) oraz American Docs (a to zaskoczenie: dokumenty). Autorzy produkcji, które zdobędą najwięcej głosów, dostaną statuetki oraz 10 tys. dolarów w przypadku filmu fabularnego i 5 tys. dolarów dla twórczyni/twórcy najpopularniejszego dokumentu. Pamiętajcie, aby przed seansami pobrać kupony do głosowania (rozdawane przed wejściami do sal), a po pokazie wrzucić głosy do urny. Fundatorem nagrody w konkursie American Docs jest BNY Mellon.

Konkurs Spectrum

Konkurs American Docs

Spotkania

Dziś zapraszamy na 7 spotkań z twórczyniami i twórcami festiwalowych filmów, w tym z Niną Menkes, laureatką Indie Star Award i bohaterką tegorocznej retrospektywy:

  • 10:15, Warm Blood, reż. Rick Charnoski (gość: Rick Charnoski – reżyser, scenarzysta)
  • 12:30, Acidman, reż. Alex Lehmann (gościni: Liz Cardenas – producentka)
  • 12:45, Naked Gardens, reż. Patrick Bresnan, Ivete Lucas (gość: Patrick Bresnan – reżyser, autor zdjęć, producent)
  • 15:30, Obchód, reż. Alex Thompson (goście: Alex Thompson – reżyser, scenarzysta, producent, Kelly O’Sullivan – aktorka)
  • 16:00, Buntowniczka Rosa Parks, reż. Johanna Hamilton, Yoruba Richen (gościni: Johanna Hamilton – reżyserka, producentka)
  • 18:30, zestaw krótkometrażówek American Shorts (gościni: Kelly O’Sullivan – reżyserka Jak spędziłam wakacje)
  • 18:45, Królowa diamentów i Wielki smutek Zohary, reż. Nina Menkes (gościni: Nina Menkes – reżyserka)

Masterclass Niny Menkes

Po seansie Miłości fantomowej o 15:30 zapraszamy na masterclass Niny Menkes – bohaterki tegorocznej retrospektywy, laureatki Indie Star Award, wybitnej reżyserki i równie znakomitej filmoznawczyni. Wstęp na masterclass jest wolny, w miarę dostępności miejsc.

Sprawdź szczegóły

Klub festiwalowy w Recepcji | Re-release party „Electric Relaxation”: DJ Taśmy aka Daniel Drumz, Dejot

Kinofilskie rozmowy przy dobrej muzyce i orzeźwiającym trunku, czyli klub festiwalowy w Recepcji poleca się na wieczór. Dziś zapraszamy na imprezę z okazji ponownego, drugiego tłoczenia słynnego mikstejpu „Electric Relaxation vol. 1” z 2006 roku autorstwa DJ-a Taśmy, znanego obecnie jako Daniel Drumz. Poza setkami setów zagranych w Polsce, nasz gość miał okazję prezentować swoją muzykę w Tokio, Nowym Jorku, Chicago, Moskwie czy Londynie. W 2020 roku zadebiutował pod swoim prawdziwym imieniem i nazwiskiem – Daniel Szlajnda – ambientowym albumem „Komorebi”, a już w listopadzie ukaże się jego kolejna płyta „Order in Chaos”. W sobotę za deckami stanie też rezydent Recepcji – Dejot.

Sprawdź program Recepcji

Promocje, zniżki, rabaty, czyli miejsca rekomendowane

Przygotowaliśmy dla Was listę miejsc rekomendowanych – kawiarni, restauracji, bistro – w których zaspokoicie (pozafilmowy) głód i pragnienie. W większości z tych miejsc, za okazaniem karnetu lub biletu festiwalowego na dany dzień, możecie korzystać ze zniżek przygotowanych przez lokale specjalnie dla Was.

Sprawdź listę miejsc rekomendowanych

Autonomous Zones I wystawa w BWA Wrocław | galeria na dworcu Wrocław Główny

Jak zaznacza BWA Wrocław: w ramach Autonomous Zones grupa artystów i artystek z dziewięciu krajów przedstawia szkło jako medium problematyzujące współczesność, rozbija stereotypowe myślenie o tym materiale w przestrzeni galerii sztuki i pokazuje, czym według niej są tytułowe strefy autonomiczne. My dodajemy: jest prze-pię-knie. Odwiedźcie koniecznie.

Sprawdź szczegóły


pozostańmy w kontakcie
przyjaciele festiwalu