Suspiria, reż. Luca Guadagnino
5/10/18

"Suspiria" w programie 9. American Film Festival

Premiera filmu i kolacja z Chefem Flynnem Znamy program 9. AFF - "Bracia Sisters" filmem zamknięcia

Zmysłowe, nasycone erotyką kino to wizytówka Luki Guadagnina, który wkroczył na światowe salony filmem  Jestem miłością,a nagrodzonymi m.in. Oscarem za scenariusz Tamtymi dniami, tamtymi nocami ugruntował swoją pozycję. W trakcie tegorocznej odsłony American Film Festival we Wrocławiu widzowie będą mieli okazję zobaczyć Suspirię - jego najnowszy film - niezwykle intensywny, plastyczny koktajl, w którym mieszają się elementy historii inicjacyjnej, kina grozy i opowieści o nierozliczonych krzywdach z przeszłości. Obok laureatki Oscara - Tildy Swinton ( Musimy porozmawiać o Kevinie) oraz znanej z oryginalnych  Odgłosów Jessiki Harper, zobaczymy plejadę gwiazd młodego pokolenia: Dakotę Johnson (Pięćdziesiąt twarzy Greya), Chloë Grace Moretz (Kick-Ass, American Honeym, a na 9. AFF także Złe wychowanie Cameron Post), Mię Goth (Lekarstwo na życie), a także Małgorzatę Belę (Ono).

Jeszcze do najbliższej niedzieli trwa sprzedaż karnetów, akredytacji medialnych i branżowych na AFF. Pełen program festiwalu poznamy we wtorek, 9 października, dwa dni później rozpocznie się sprzedaż pojedynczych biletów.

Wrocławski seans Suspirii to jedyny pokaz przedpremierowy filmu w Polsce.

Kup karnet

Suspira w wykonaniu Guadagnina to autorska wariacja na temat legendarnego filmu Dario Argento, włoskiego mistrza gatunku giallo -krwawego kina grozy. Lata 70., zatopiony w gęstej mgle, podzielony murem Berlin, raz po raz wstrząsany atakami terrorystów z ugrupowania Baader-Meinhof - oto sceneria, w której autor Tamtych dni, tamtych nocy opowiada historię o mrocznej tajemnicy skrywanej przez kadrę i uczennice prestiżowej szkoły tanecznej prowadzonej przez Madame Blanc (Tilda Swinton). Naukę w renomowanej placówce podejmuje Susie Bannion (Dakota Johnson), amerykańska studentka, której przybycie do Niemiec zbiega się z zaginięciem jednej z uczennic. Choć sprawa wydaje się być poważna, kadra dosyć ospale angażuje się w poszukiwania. Z czasem szkołą zaczynają wstrząsać też inne, mrożące krew w żyłach wydarzenia.

Guadagnino potwierdza Suspirią swój status wielkiego stylisty: hipnotyzujące sekwencje taneczne sąsiadują tu z równie fascynującymi, co przerażającymi scenami rodem z horroru, całość zaś przyprawiona jest refleksją na temat odkupienia grzechów z przeszłości i rozbudowanym wątkiem kobiecego dojrzewania. O minimalistyczny, sugestywny soundtrack zadbał Thom Yorke - znany m.in. z zespołu Radiohead (premiera soundtracku w Polsce 26 października 2018).

Na American Film Festival zapraszamy od 23 do 28 października. 


pozostańmy w kontakcie
przyjaciele festiwalu