Zwierzęta Ameryki, reż. Bart Layton
19/10/18

9. American Film Festival: Ale kino+ prezentuje

Spectrum: głos niezależnej Ameryki 9. AFF jutro! Wśród gości Alexandre Rockwell, Sara Driver i Tye Sheridan

Jeszcze tylko cztery dni dzielą nas od rozpoczęcia 9. American Film Festival we Wrocławiu. W programie tegorocznej edycji ponownie znalazła się sekcja Ale kino+ prezentuje, do której trafiło 7 nowych filmów autorstwa uznanych twórców, charakteryzujących się osobnym, autorskim stylem. Wśród nich m.in. Ethan Hawke, Rick Alverson czy Bart Layton.

Bilety na poszczególne pokazy są już dostępne w sprzedaży on-line i w kasach wrocławskiego Kina Nowe Horyzonty.

Ethan Hawke jako DJ promujący nieznanego jeszcze geniusza muzyki country: Blaze’a Foleya. Skutecznie, bo wyreżyserowany przez Hawke’a film zdobył już Specjalną Nagrodę Jury na tegorocznym festiwalu Sundance dla Bena Dickeya wcielającego się w tytułową rolę. Blaze jest hołdem dla zapomnianego artysty i czułą balladą na cześć amerykańskiego ducha wolności.

Kto nie chciałby zapisać się na sesję terapeutyczną u Jeffa Goldbluma? Góra (The Mountain) – nowy film Ricka Alversona, autora Komedii (3. AFF) i Rozrywki (6. AFF), przenosi widzów do świata amerykańskiej prowincji lat 50.: zimnego, z podskórnie pulsującą grozą, w swojej estetyce przypominającego obrazy Edwarda Hoppera. Goldblum wciela się tu w psychiatrę, który wciąga Tye’a Sheridana (gwiazdę Player One Spielberga) w pogmatwaną relację władzy i poddaństwa.

Sheridan będzie jednym z gości 9. American Film Festival.

Elisabeth Moss (znana m.in. z Opowieści podręcznej) w wersji drapieżnej, z rozmazanym makijażem, zachowująca się jak na punkową diwę przystało. Her Smell Alexa Rossa Perry’ego to głośny i wielobarwny portret pogrążającej się w chaosie piosenkarki Becky Something (skrywającej pod pseudonimem polskie nazwisko). Obraz degrengolady przemysłu muzycznego w wersji rockowej. Do oglądania w parze z Narodzinami gwiazdy (A Star Is Born).

Nagrodzone przez publiczność festiwalu Tribeca W proch się obrócisz (To Dust) to egzotyczne, ale jednocześnie bardzo spójne połączenie rozważań o przemijaniu i czystego slapsticku. W filmie Shawna Snydera obserwujemy owdowiałego chasyda Shmuela (w tej roli znany z nagrodzonego Oscarem Syna Szawła Géza Röhrig), który próbuje ustalić, co stanie się z ciałem jego zmarłej żony. Na ekranie partneruje mu m.in. Matthew Broderick w różowym szlafroku z falbanami.

Tyrel to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów Uciekaj! (Get Out) Jordana Peele’a. W swoim nowym filmie Sebastián Silva ujawnia talent do precyzyjnego stopniowania napięcia, tworząc „najbardziej przerażający nie-horror, jaki zobaczysz w swoim życiu” (według magazynu Paste). W filmie jesteśmy świadkami z pozoru niewinnego przyjęcia urodzinowego, pełnego białych, rzekomo otwartych i tolerancyjnych facetów. To jednak tylko fasada – o czym przekona się jedyny czarnoskóry gość imprezy, który wyczuwa przez skórę najsubtelniejszy rasizm.

Zaślepieni (Blindspotting) w reżyserii Carlosa Lópeza Estrady to dynamiczny buddy movie; opowieść o rasie, podziałach klasowych i brutalności policji, w którym obrywa się nawet samemu Hitchcockowi, a przede wszystkim – to musical i głośno wykrzyczana skarga w rytmie hip-hopu. W roli głównej Daveed Diggs, zdobywca Grammy za broadwayowskiego Hamiltona.

Zwierzęta Ameryki (American Animals) Barta Laytona (BAFTA za W cudzej skórze) to wybuchowy koktajl, w skład którego wchodzą najlepsze elementy thrillera, kryminału i opowieści o piekle małomiasteczkowej nudy. Czwórka studentów chce odmienić swoje monotonne życie – w tym celu postanawia zrabować bezcenne dzieło z uniwersyteckiej biblioteki. Ich skok przechodzi do historii jako jeden z najbardziej zuchwałych napadów w dziejach USA. 


pozostańmy w kontakcie
przyjaciele festiwalu