Izzy zapieprza przez miasto
27/10/18

Sobota na AFF. Spotkania z twórcami filmów konkursowych

Piątek na AFF. Wśród gości Sara Driver Niedziela na AFF. "Bracia Sisters" na zakończenie

Dziś ostatnia szansa, aby spotkać się z Alexandrem Rockwellem i porozmawiać z twórcami filmów z konkursowej sekcji Spectrum. Również dzisiaj zapraszamy na masterclass z Sarą Driver, a po dniu spędzonym w kinie - na przygotowane przez magazyn K MAG afterparty w klubie festiwalowym Surowiec (początek o 23:00).

Spotkania

Dzień najlepiej rozpocząć od seansu Lenz (10:30) - brawurowego debiutu Alexandre'a Rockwella, tegorocznego laureata Indie Star Award. Oprócz spotkania po Lenz, reżyser weźmie udział w rozmowie z widzami także po pokazie Pokochać kogoś (Somebody to Love) o 12:45. Po południu zapraszamy na dyskusję z Christianem Papierniakiem i Meghan Lennox - twórcami Izzy zapieprza przez miasto (Izzy Gets the Fuck Across Town, 13:45), Danielem Laabsem, reżyserem Julesa światła i mroku (Jules of Light and Dark, 15:00) oraz Nicole Brending, autorką Dollhouse: Jak amerykańska popkultura pozbawia kobiety podmiotowości (Dollhouse: The Eradication Of Female Subjectivity in America Popular Culture) - o 17:45. Sara Driver, również wyróżniona Indie Star Award, spotka się z widzami po seansie Sleepwalk o 13:30, w ramach masterclass o 16:30 i Basquiat: nim nadeszła sława (Boom for Real: The Late Teenage Years of Jean-Michel Basquiat) o 21:00.

Przed pokazami Właściciela (The Landlord, 18:00) i Szamponu (Shampoo, 20:45) , o dziełach Hala Ashby'ego - bohatera retrospektywy 9. AFF - opowie Nick Dawson, znawca jego twórczości i współautor dokumentu Hal.

Nie przegap jutro:

godz. 9:45 - RBG, reż. Julie Cohen, Betsy West: opowieść o żywej legendzie - 85-letniej sędzinie Sądu Najwyższego USA - Ruth Bader Ginsburg - która stała się ikoną popkultury. W filmie śledzimy życie RBG - drobnej, cichej kobiety, której siła tkwi w odważnych, precyzyjnych, trafnych wypowiedziach. Ginsburg poświęciła całą swoją karierę żmudnej walce z dyskryminacją ze względu na płeć, stając w obronie zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

godz. 12:15 - Dollhouse: Jak amerykańska popkultura pozbawia kobiety podmiotowości (Dollhouse: The Eradication Of Female Subjectivity in America Popular Culture), reż. Nicole Brending: feministyczna bomba ukryta w lekkiej, zabawnej formie lalkowej animacji, satyra na amerykańską popkulturę, demaskująca podszyte mizoginią mechanizmy produkowania kobiecych gwiazd czy klisze kina dokumentalnego. Film ma swoją światową premierę na American Film Festival!

godz. 15:15 - Powrót do domu (Caming Home), reż. Hal Ashby: co prawda Łowca jeleni jest znakomitym filmem, ale to Powrót do domu powinien być wymieniany jako jedno z czołowych dzieł prezentujących absurd wojny wietnamskiej (i wojny w ogóle). Wcielający się w głównych bohaterów Jane Fonda i Jon Voigt zostali nagrodzeni Oscarami i Złotymi Globami za swój występ, Voigt zgarnął także nagrodę dla najlepszego aktora w Cannes.

godz. 17:45 - Monrovia, Indiana, reż. Frederick Wiseman: nestor amerykańskiego kina dokumentalnego wyrusza na prowincję, gdzie z właściwą sobie wnikliwością przygląda się codziennemu życiu w tytułowym miasteczku. Choć Wiseman wielokrotnie demonstruje absurdalne poczucie humoru w stylu Formana czy Piwowskiego, jego celem nie jest bynajmniej stworzenie efektownej karykatury. Intencją reżysera jest próba opisania specyfiki małomiasteczkowej mentalności.

godz. 21:15 - Ostatnie zadanie (The Last Detail), reż. Hal Ashby: na ten film zabierzcie ze sobą swojego najlepszego przyjaciela. Tym razem Ashby rozprawia się ze stereotypowymi wzorcami "prawdziwego mężczyzny", tworząc zabawną opowieść o sile przyjaźni. Na pierwszym planie Jack Nicholson jako marynarz z legendarnym wąsem.


pozostańmy w kontakcie
przyjaciele festiwalu