Sara Driver
26/10/18

Piątek na AFF. Wśród gości Sara Driver

Alexandre Rockwell. Buntownik o duszy dziecka Sobota na AFF. Spotkania z twórcami filmów konkursowych

Sara Driver – laureatka Indie Star Award, producentka wczesnych filmów Jima Jarmuscha i reżyserka uznanych przez krytykę filmów fabularnych oraz dokumentów – spotka się dziś z widzami American Film Festival po seansie Inaczej niż w raju (Stranger Than Paradise) o 15:30 oraz Basquiat: nim nadeszła sława (Boom for Real: The Late Teenage Years of Jean-Michel Basquiat) o 18:00. Również dzisiaj zapraszamy m.in. na masterclass z Alexandrem Rockwellem i rozmowę z Tyem Sheridanem. O 22:00 spotkamy się w klubie festiwalowym Surowiec na koncercie Marii Niklińskiej – aktorki, wokalistki, autorki tekstów i kompozytorki.

Spotkania

Nick Dawson, znawca filmów (i prywatnie przyjaciel) Hala Ashby’ego, opowie dziś o dziełach reżysera po seansach Ostatniego zadania (The Last Detail) o 10:15 i Szamponu (Shampoo) o 12:45.

Od południa zapraszamy na spotkania z twórcami filmów z konkursowej sekcji Spectrum: o 12:15 – z V. Scottem Balcerkiem, reżyserem Szatana i Adama (Satan and Adam), o 15:00 – z Tyem Sheridanem, aktorem występującym w Wolnym duchu (Friday’s Child) lub Mattem Gradym, producentem Mistyfikatora (The Great Pretender), o 17:45 – z Danielem Laabsem, autorem Julesa światła i mroku (Jules of Light and Dark), o 20:30 – z Georgiem Rushem, reżyserem Nie wychodź z domu (Don’t Leave Home) lub Christianem Papierniakiem i Meghan Lennox – reżyserem i producentką Izzy zapieprza przez miasto (Izzy Gets the Fuck Across Town).

Zapraszamy też na dyskusje z twórcami filmów z sekcji American Docs – Ryanem Scafuro, autorem Niewidzialnych kowbojów (Phantom Cowboys) o 17:45 i Jeffem Zimbalistem, reżyserem Niech nadejdzie ten dzień (Give Us This Day) o 20:30.

Alexander Rockwell, laureat Indie Star Award, spotka się dziś z widzami aż czterokrotnie: po pokazie Ugotowanego (In the Soup) o 15:00, w ramach masterclass o 17:00, po seansie Stópek (Little Feet) o 18:30 i Bohaterze (Hero) o 20:45.

Anioły nie znają wstydu. Transgresja w kinie Nowego Jorku

Nowy Jork drugiej połowy XX wieku to miasto skrajnie niebezpieczne, ale także kipiące artystyczną energią. W tej scenerii zrodziły się bezkompromisowe zjawiska twórcze, które Marcin Borchardt opisał w swojej książce Anioły nie znają wstydu. Transgresja w kinie Nowego Jorku. Dziś, po pokazie filmu Basquiat: nim nadeszła sława (Boom for Real: The Late Teenage Years of Jean-Michel Basquiat) o 18:00, zapraszamy na spotkanie z autorem książki i reżyserką filmu – Sarą Driver, która współtworzyła środowisko nowojorskiego undergroundu.

Anioły nie znają wstydu…zostały wydane przez Części Proste. Spotkanie poprowadzi Katarzyna Roj.

Warsztat Papaya Young Directors – Jak zostać twórcą filmowym

Warsztat poprowadzą osoby związane z największym europejskim konkursem dla młodych reżyserów – Papaya Young Directors: Kacper Sawicki – Executive Producer w domu produkcyjnym Papaya Films i pomysłodawca inicjatywy, oraz Weronika Ławniczak – reżyserka i fotografka, laureatka II nagrody 3. edycji konkursu. Wspólnie opowiedzą o formule konkursu, sile pomysłu i scenariusza oraz recepcie na sukces w branży reklamowej.

Nie przegap jutro:

godz. 9:45 – Do boju (Roll Red Roll), reż. Nancy Schwartzman: niepodważalny dowód na to, że stereotypy związane z tzw. kulturą gwałtu wciąż są rozpowszechnione, a ofiary, nawet te nieletnie, niezmiennie krytykuje się za „wyzywający ubiór”;

godz. 12:45 – Pokochać kogoś (Somebody to Love), reż. Alexandre Rockwell: kolejna po Ugotowanym odsłona Rockwellowskiej opowieści o okrucieństwie przemysłu filmowego. Tym razem reżyser skupia się na postaci Mercedes – początkującej aktorki, która bez powodzenia usiłuje zrobić wielką karierę. Kolejne źródło problemów bohaterki stanowi pogmatwane życie uczuciowe. W roli głównej fantastyczna Rosie Perez, której występ porównywano do kreacji Giulietty Masiny w Nocach Cabirii;

godz. 15:00 – Wojowniczki (Warrior Women), reż. Elizabeth Castle i Christina D. King: siła kobiet, solidarność, radość życia i potęga poczucia humoru – oto cechy charakterystyczne Madonny Thunder Hawk, legendarnej działaczki Ruchu Indian Amerykańskich.Wojowniczki są portretem wybitnej kobiety, która – choć skończyła już 70 lat – wciąż aktywnie uczestniczy w walce rdzennych społeczności;

godz. 17:30 – Chef Flynn – najmłodszy kucharz świata (Chef Flynn) reż. Cameron Yates: opowieść o Flynnie McGarrym – cudownym dziecku amerykańskiej sztuki kulinarnej, cieszącego się w środowisku popularnością na miarę gwiazdy rocka. To 19-latek, który szturmem zdobył wymagający świat kulinariów i w marcu tego roku otworzył w Nowym Jorku własną restaurację;

godz. 20:30 – Stópki (Little Feet), reż. Alexandre Rockwell:podobnie jak przed laty w Bohaterze, reżyser udowodnił w Stópkach, że potrafi przekonująco sportretować na ekranie młodzieńczą wrażliwość i ciekawość świata. Nic dziwnego, że w recenzji zamieszczonej na łamach „New York Timesa” Jeannette Catsoulis określiła Stópki jako „donkiszotowski z ducha hołd dla młodzieńczej zaradności”. W filmie śledzimy losy rodzeństwa (w rolach głównych dzieci samego reżysera – Lana i Nico), które opuszcza swój dom i obojętnego ojca, by wyruszyć w pełną wrażeń podróż.


pozostańmy w kontakcie
przyjaciele festiwalu